10 wczesnych objawów tocznia

Toczeń – jest choroba autoimmunologiczna która powoduje szeroki zakres objawów. Toczeń jest wyjątkowy i inny u każdej osoby. U niektórych ludzi objawy są łagodne u innych są bardziej poważne. Choroba najczęściej zaczyna się we wczesnej dojrzałości w granicach 30 roku życia. Podobnie jak w przypadku innych chorób autoimmunologicznych chorzy z toczniem na ogół doświadczają nawrotów objawów oraz remisji, dlatego wczesne wykrycie choroby lepiej rokuje. Podczas leczenia poniżej przedstawiamy 10 wczesnych objawów tocznia które mogą sugerować chorobę. Jednak pamiętaj że nie zawsze wystąpienie tych objawów może oznaczać że masz toczeń.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

1. Zmęczenie – występuje aż u 90% osób chorych z toczniem w postaci zmęczenia przewlekłego. Bardzo często chorzy na toczeń potrzebują popołudniowej drzemki aby być w pełni zrelaksowanym i wynika to bardzo często z bezsenności w nocy. Zmęczenie powoduje, iż bardzo trudno jest być aktywnym i utrzymać się w codziennej rutynie w pełnej energii. Jeżeli odczuwasz przewlekłe zmęczenie skonsultuj się z lekarzem.

2. Niewyjaśniona gorączka – jednym z pierwszych objawów tocznia jest nie wysoka gorączka bez wyraźnego powodu. Może ona oscylować w granicach 37 stopni Celsjusza. Chorzy z toczniem mogą doświadczać regularnych gorączek bez objawów zakażenia oraz stanów zapalnych.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

3. Wypadanie włosów – przerzedzenie się włosów jest często jednym z pierwszych objawów tocznia. Utrata włosów jest wynikiem zapalenia skóry oraz skóry głowy. niektóre osoby z toczniem tracą kępy włosów ale włosy najczęściej przerzedzają się powoli. Oprócz włosów na głowie bardzo często przerzedza się broda, brwi oraz włosy w innych częściach ciała. Toczeń może powodować, że włosy stają się kruche, łatwo pękają, wyglądają na poszarpane. W przypadku tocznia który dotyczy skóry często dochodzi do ponownego wzrostu włosów. Jeżeli natomiast dochodzi do tocznia krążkowego może dojść do trwałej utraty włosów.

4. Wysypka skórna – jednym z najbardziej widocznych objawów tocznia jest wysypka w kształcie motyla która pojawia się nad grzbietem nosa oraz obu policzkami. Około 50% osób z toczniem ma wysypkę. Wysypka może pojawiać się nagle lub po ekspozycji na światło słoneczne. Czasami pojawia się także wysypka w przypadku zaostrzenia choroby. Wysypka może powodować swędzenie bez zmian na skórze. Toczeń może również rzadko powodować pokrzywkę. Wielu pacjentów z toczniem ma skórę wrażliwą na promienie słoneczne nawet na sztuczne oświetlenie. W pewnych przypadkach dochodzi do przebarwienia skóry na rękach i nogach

5. Problemy płucne – stany zapalne układu oddechowego są kolejnym możliwym objawem tocznia. Może dojść nie tylko do stanów zapalnych płuc ale także do stanów zapalnych naczyń krwionośnych. Kolejnym objawem ze strony płuc może być także zapalenie opłucnej to wszystko może prowadzić do bólu w klatce piersiowej podczas próby oddychania. Bóle te znane są jako ból opłucnowy. Z biegiem czasu problemy z oddychaniem w przebiegu tocznia mogą prowadzić do kurczenia się i zmian wymiarów płuc. Jest to tak zwany syndrom malejących płuc charakteryzujący się przewlekłym bólem w klatce piersiowej oraz dusznościami

6. Zapalenie nerek – u chorych z toczniem bardzo często dochodzi do zapalenia nerek. Zapalenie utrudnia filtrowanie toksyn oraz odpadów z krwi. Do zapalenia nerek najczęściej dochodzi w przeciągu 5 lat od rozpoznania tocznia. Objawy zapalenia nerek w wyniku tocznia obejmują obrzęk kończyn dolnych, stóp oraz wysokie ciśnienie krwi. Można zauważyć także krew w moczu oraz fakt, że trzeba częściej iść do toalety w nocy. Mocz może mieć kolor ciemniejszy niż zwykle. We wczesnych stadiach może być to objaw niezauważalny po rozpoznaniu tego objawu zaleca się monitorowanie nerek. Nieleczone zapalenie nerek może prowadzić do schyłkowej niewydolności nerek.

7. Bolesność oraz obrzęk stawów – zapalenie może powodować ból sztywność oraz widoczny obrzęk stawów szczególnie w godzinach porannych. Może mieć charakter łagodny na początku oraz stopniowo tworzyć poważniejsze objawy. Podobnie jak inne objawy związane z toczniem objawy mogą przychodzić oraz odchodzić. Charakterystyczną cechą obrzęku stawów w toczniu jest fakt, iż leki przeciwbólowe nie pomagają oraz nie zmniejszają bólu.

8. Problemy żołądkowo-jelitowe. Niektóre osoby z toczniem doświadczają okazjonalnej zgagi niestrawności oraz innych problemów żołądkowo-jelitowych. W przypadku łagodnych objawów skuteczne mogą być leki zobojętniające kwas solny. Jeżeli posiadasz częstsze ataki niestrawności lub zgagi postaraj się podzielić swoje posiłki na większą ilość w trakcie dnia, unikaj napojów zawierających kofeinę, nie kładź się spać od razu po posiłku. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej skonsultuj się z lekarzem

9. Problemy z tarczycą – u osób z toczniem często dochodzi do autoimmunologicznej choroby tarczycy. Tarczyca pomaga organizmowi kontrolować jego metabolizm, źle funkcjonująca tarczyca może mieć wpływ na wiele innych narządów takich jak mózg, serce, nerki i wątroba. Może to prowadzić do przyrostu masy ciała lub utraty masy ciała. Inne objawy to suchość skóry, suchość włosów a także zmienność nastrojów.

10. Suchość w jamie ustnej oraz suchość oczu – jeżeli chorujesz na toczeń możesz doświadczać suchości w jamie ustnej oraz suchości oczu. Dzieje się tak dlatego ponieważ u osób z toczniem bardzo często dochodzi do tak zwanego zespołu Sjogrena czyli choroby w której przeciwciała atakują gruczoły odpowiedzialne za wydalanie łez oraz śliny