Aktywność choroby toczniowej

Przestrzeganie wszelkich zaleceń lekarskich w chorobie toczniowej jest niezwykle ważne, aby pacjent czuł się dobrze. Osoba, która ma toczeń, ma też pewną kontrolę nad tym konkretnym aspektem swojego zdrowia. Ogólnie rzecz biorąc, nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich jest przyczyną numer jeden w przypadku pojawiania się rozbłysków tocznia. Nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich źle wpływa na toczeń, zwiększając chociażby prawdopodobieństwo wystąpienia u pacjenta ciężkiej choroby nerek, a nawet prowadząc do śmierci.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Zgodność z zaleceniami nie tylko odnosi się do przyjmowania leków: obejmuje także stosowanie ochrony przeciwsłonecznej na co dzień, nie palenie papierosów, regularne widywanie się z lekarzami i tak dalej. Zdecydowana większość ludzi, którzy mają toczeń, a którzy są w pełni zgodni z zaleceniami lekarskimi, reagują na zalecaną terapię bardzo dobrze. Należy zapoznać się z „Tajemnicami tocznia”, zamieszczonymi w Rozdziale 44 aby upewnić się, że robi się wszystko, co tylko możliwe aby odpowiednio przestrzegać zaleceń terapeutycznych.

Chociaż niektórzy ludzie nie mogą pozostać w zgodzie ze wszystkimi wytycznymi lekarzy ze względów ekonomicznych i psychologicznych, większość ludzi jest w stanie kontrolować przestrzeganie wyznaczonej terapii. Jeśli ludzie, którzy mają toczeń, będą odwiedzali wszystkich swoich lekarzy, będą regularnie zażywali swoje leki, będą sumiennie wykonywali wszystkie zalecone testy i nauczą się przestrzegania dobrych nawyków (takich, jak codzienne korzystanie z ochrony przeciwsłonecznej, nie palenie tytoniu, utrzymywanie dobrej wagi, przestrzeganie zdrowego stylu odżywiania, długi sen oraz regularne ćwiczenia fizyczne), będą oni mogli przejść długą drogę w poprawie ich ogólnego stanu zdrowia w przebiegu SLE.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Jednak ludzie nie powinni przyjmować leków na ślepo. Powinni oni upewnić się, że rozumieją, co to za leki i jakie mogą wystąpić potencjalne skutki uboczne ich stosowania. Jednak po raz kolejny podkreślam, że przestrzeganie zaleceń lekarskich jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie może zrobić osoba cierpiąca na toczeń, aby móc przejąć jak największą kontrolę nad swoją chorobą. Bardzo ważne jest zatem, aby zrobić wszystko, co tylko możliwe, a przy okazji być cierpliwym.