Artretyzm i toczeń

U około pięćdziesięciu procent ludzi, którzy chorują na toczeń, pojawia się rzeczywiste zapalenie stawów. Medycznym terminem na określenie tego schorzenia jest „zapalenie stawów”. Jak wspomniano zapalenie stawów jest jednym z kryteriów klasyfikacji w rozpoznawaniu tocznia.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Diagnoza zapalenia stawów jest skończona, jeżeli lekarz odnajdzie dowody zapalenia stawów, takie jak obrzęk i obniżony zakres ruchu pacjenta przy badaniu fizycznym. Zazwyczaj zapalenie stawów w przebiegu toczenia widoczne jest w badaniu rentgenowskim. Badania takie są jednak bardziej użyteczne w trakcie upewniania się, czy nie istnieją jeszcze jakieś inne przyczyny bólu stawów. Wielu reumatologów wykorzystuje obecnie badanie za pomocą ultradźwięków (znane również jako badanie USG [„sono-” oznacza „dźwięk”]) w celu zdiagnozowania stanu zapalnego w stawach u osób mających toczeń układowy.

Maszyna USG może użyć także specjalnej techniki, zwanej „metodą Dopplera”. Lekarz może dzięki temu faktycznie wyświetlić stan tkanek stawów i otaczających je struktur i ustalić, czy istnieje jakikolwiek aktywny stan zapalny, czy też nie. Reumatolog może wykonać USG nawet w prywatnym gabinecie. Może to być znaczną pomocą dla lekarza, aby mógł stwierdzić, czy istniejący ból jest wynikiem aktywnego stanu zapalnego, czy nie. Zapalenie stawów ze względu na toczeń może wpływać tylko kilka stawów lub na większą ich liczbę.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Czasami mogą wystąpić pewne sztywności w stawach w godzinach porannych, kiedy dana osoba po raz pierwszy budzi się, ale jest to zazwyczaj doznanie bardzo krótkie. Jeśli natomiast jest to ciężka sztywność, która trwa dłużej niż godzinę w godzinach porannych, wówczas lekarz może rozważyć możliwość rozwinięcia się reumatoidalnego zapalenia stawów (oprócz obecności zdiagnozowanego już wcześniej toczeń). Ból stawów podczas chorowania na toczeń jest często dużo cięższy w porównaniu do innych bólów tego typu, co lekarz może stwierdzi na badaniu fizycznym pacjenta. W rzeczywistości, ból stawów towarzyszący toczeniowi może być jednym z najbardziej uciążliwych problemów, ograniczających codzienne życie w przypadku wielu osób.

Inną ważną wskazówką stanu, w którym przyczyną zapalenia stawów jest toczeń, jest dokładne stwierdzenie, które stawy są bolesne. Zapalenie stawów ze względu na najczęściej dotyka kolana, łokcie, nadgarstki, kostki i środkowe stawy palców. Jeżeli u osoby, która ma toczeń, rozwija się ból zlokalizowany w obrębie szyi, mięśni ramion, pleców i boków w biodrach, to przyczyną jest zwykle coś innego, niż toczeń. Możliwe przyczyny bólu w tych obszarach obejmują: zapalenie kaletki, zapalenie ścięgna, zwyrodnieniowe zapalenie stawów, a zwłaszcza fibromialgię.

W rzeczywistości, aż około dwudziestu procent pacjentów, którzy chorują na toczeń, ma także fibromialgię. Lekarze leczą fibromialgię zupełnie inaczej, niż zapalenie stawów w przypadku toczenia. Ponadto, toczeń zazwyczaj nie powoduje bólu całego ciała, który może występować powszechnie ze względu na coś zupełnie innego (jak na chociażby fibromyalgia czy depresja). Twój reumatolog jest najlepszą osobą, aby pomóc Ci dokładnie uporządkować, co powoduje Twój ból, oraz ustalić najlepszy sposób, aby go wyleczyć.

Na szczęście, zapalenie mięśni i stawów w przebiegu toczenia jest zazwyczaj ustępujące – w przeciwieństwie do związanego z zaburzeniem autoimmunologicznym, reumatoidalnego zapalenia stawów, które, jeśli nie jest leczone, może spowodować nawet paraliż. Reumatolodzy leczą tocznia stawów NLPZ, sterydami i hydroksychlorochiną. Czasami lekarze muszą przepisać silniejsze leki, takie jak metotreksat, azatioprynę, mykofenolan, leflunomid, cyklosporynę A oraz leki biologiczne, takie jak rytuksymab (Rituxan) i belimumab (Benlysta).

Dwa dodatkowe leki biologiczne, które są zatwierdzone przez FDA do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, to abatacept (Orencia) oraz tocilizumab (Actemra); mogą one również być pomocne w ludzi, u których nie zadziałały leki wymienione wcześniej. Omówię szczegółowo wszystkie te preparaty w kolejnych rozdziałach. Ponieważ zapalenie stawów w wyniku tocznia zazwyczaj nie wiąże się z kalectwem lub deformacją, celem leczenia jest zwykle zmniejszenie bólu, ograniczenie sztywności i minimalizacja obrzęku do akceptowalnego poziomu. Kontrastuje to z reumatoidalnym zapaleniem stawów, w którym celem terapii jest całkowita remisja wszystkich elementów zapalenia.

Niektórzy ludzie ze zwyrodnieniem stawów towarzyszącym toczeniowi mają wspólne rodzaje deformacji, w których to stawy stają się nienaturalnie wygięte. W rzeczywistości, istnieje jeden konkretny typ odkształceń stawów w toczniu, zwany artropatią Jaccoud (wymawiane jako „ja-kuz”). Artropatia Jaccoud powoduje, że lekarz co prawda może wyprostować na egzaminie fizycznym istniejącą deformacje, ale powróci ona do zdeformowanego kształtu zaraz po tym, jak zostanie uwolniona przez lekarza. Niestety, gdy występują deformacje Jaccoud, są one trwałe. Celem leczenia artropatii Jaccoud jest całkowita remisja zapalenia stawów za pomocą odpowiednio dobranych leków (podobnie jak w reumatoidalnym zapaleniu stawów), aby spróbować zapobiec pogorszeniu się tego stanu w przyszłości.
Innym potencjalnym problemem jest to, że niektórzy ludzie, którzy mają toczeń, będą mieli również reumatoidalne zapalenie stawów. Reumatolodzy czasem nazywają tę kombinację chorób jako „rhupus”. Ci pacjenci zwykle mają wiele wspólnych objawów: obrzęk, sztywność poranna trwająca godzinę lub dłużej, dowody na uszkodzenia stawów i kości potwierdzone badaniem za pośrednictwem promieniowania rentgenowskiego (tzw. nadżerki). Tacy pacjenci mają też często korzystny wynik dla RF i / lub przeciwciał we krwi CCP. Reumatolodzy zwykle traktują zapalenie stawów typu „rhupus” dość mocnymi lekami, aby uzyskać efekt odciążenia dotkniętych chorobą stawów i spróbować zapobiec deformacji na obszarze rozwijających się infekcji.

Jeśli pacjent ma tylko bóle stawów bez obecności rzeczywistego zapalenia stawów, lekarze zazwyczaj przepisują mu w ramach terapii leki przeciwbólowe.

Należą do nich: paracetamol (Tylenol), niesteroidowe leki przeciwzapalne (takie jak ibuprofen i naproksen), lub inne środki przeciwbólowe, takie jak tramadol (Ultram i Ultracet).

Bardzo ważną częścią schematu leczenia ludzi, którzy mają zapalenie stawów i ból stawów, jest wykonywanie przez nich regularnych ćwiczeń fizycznych. W związku z tym dyskomfortem, który może wystąpić w przebiegu tocznia, wiele osób nie może być aż tak aktywnych, tak byli wcześniej, zanim zachorowali na toczeń. W wyniku tego mogą oni stracić masę mięśniową oraz siłę i elastyczność stawów, co w konsekwencji doprowadzi ich do niemożności prawidłowego funkcjonowania.

Może to też prowadzić do rozwinięcia się spastyczności różnych partii mięśniowych w obrębie całego ciała i spowodować rozwijanie się jeszcze większych bóli. W wyniku tego powstaje błędne koło, gdzie ból powoduje mniejszą aktywność, a mniejsza aktywność powoduje upośledzenie codziennych funkcji życiowych i jeszcze więcej bólu, i tak dalej. Liczne badania pokazują, że ludzie, którzy mają zapalenie stawów, a którzy zmuszają się do wykonywania regularnych ćwiczeń fizycznych, faktycznie mają mniejszy poziom ogólnego bólu.

Dzięki ćwiczeniom rozwijają też więcej masy mięśniowej, są w stanie samodzielnie wykonywać większą ilość działań i mają lepszą jakość życia. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych jest pomocne nie tylko w minimalizowaniu bólu, ale ma też inne zalety: takie jak utrzymywanie wagi pod lepszą kontrolą, zmniejszanie ryzyka wystąpienia udaru i zawału serca oraz pomoc w polepszaniu nastroju u ludzi, którzy mają problemy z depresją. Regularne ćwiczenia fizyczne powinny być bardzo ważnym elementem w leczeniu wszystkich ludzi, którzy mają toczeń.