Badania przesiewowe, stosowane w profilaktyce raka oraz w leczeniu tocznia

Niestety, przeprowadzone do tej pory badania pokazują, że ludzie, którzy mają toczeń, posiadają gorsze wyniki badan na obecność chorób nowotworowych (takich, jak mammografia i badanie cytologiczne), w porównaniu do pacjentów, którzy nie mają tocznia. Nie wiadomo do końca, dlaczego właściwie tak się dzieje, ponieważ pacjenci, którzy mają toczeń, zazwyczaj odwiedzają lekarzy znacznie częściej, niż inni ludzie. Jednakże, być może istnieje jakiś powód, który to wyjaśnia. W leczonej przeze mnie grupie pacjentów zauważyłem, że wiele osób, które miało toczeń, niewystarczająco często odwiedzało lekarzy i mogło ewentualnie zrezygnować z niektórych wizyt ważnych dla utrzymania zdrowia, ważnych dla diagnostyki ewentualnego nowotworu.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Ludzie, którzy mają toczeń, narażeni są na zwiększone ryzyko ogólnego zachorowania na nowotwory. Dotyczy to w szczególności chłoniaka, raka płuc, raka wątroby, raka sromu, raka pochwy, raka szyjki macicy, raka nerek, nowotworów tarczycy i ewentualnie płaskonabłonkowego raka skóry. W związku z tym, ważne jest, by regularnie dokonywać niezbędnych badań z zakresu diagnostyki nowotworów, ponieważ wiele z tych nowotworów jest uleczalna, gdy tylko zostanie wykryta wystarczająco wcześnie. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i / lub ginekolodzy powinni każdorazowo upewnić się, że pacjenci, którzy mają toczeń, regularnie wykonują mammografię, badania miednicy, badania cytologiczne, kolonoskopię (wykonywaną w celu diagnostyki raka jelita grubego), testy PSA we krwi (w przypadku raka prostaty) oraz testy prostaty.

Oczywiście, profilaktyka nowotworowa obejmuje także niepalenie papierosów, ponieważ papierosy mają wyraźny wpływ na częstotliwość powstawaniu raka płuc u osób chorujących na toczeń. Także otyłość jest istotnym czynnikiem ryzyka dla wielu nowotworów (takich, jak na przykład rak jelita grubego), zatem utrzymanie prawidłowej masy ciała może być bardzo korzystne. Ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów może także zmniejszać stosowanie diety bogatej w kwasy tłuszczowe omega-3, owoce i warzywa. Lekarze zalecają wszystkim pacjentom, którzy mają toczeń, aby stosowali oni na co dzień odpowiednie systemy ochrony przeciwsłonecznej. Regularne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płaskonabłonkowego, jak również zmniejsza potencjalną częstotliwość zachorowań na raka skóry czy czerniaka złośliwego.