Bóle stawów i bóle mięśniowe w toczniu

Bóle stawów zlokalizowane są w obrębie stawów, natomiast bóle mięśniowe dotyczą mięśni. Końcówka „-algia” pochodzi od greckiego słowa „ból”. Te bóle będą często określane jako „polyarthralgias” i „polymyalgias” („poli” oznacza „wiele”). Od dziewięćdziesięciu do dziewięćdziesięciu pięciu procent osób z toczenim będzie miało rozmaite bóle mięśni i / lub stawów, będące jednym z objawów ich tocznia.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Te, które nasilają się wraz ze zmęczeniem, to najczęstsze objawy, które mają pacjenci z omawianym schorzeniem. Przeżywanie bólu stawów i bólu mięśniowego niekoniecznie oznacza jednak, że ​​istnieje rzeczywista choroba stawów (faktyczny stan zapalny lub uszkodzenie stawów) czy zapalenie mięśni. Lekarz może zlecić odpowiednio dokładniejszą analizę, jeśli nie ma żadnych dowodów obecności zapalenia w podstawowym badaniu. Mając to na uwadze, należy zaznaczyć, że ból mięśni i stawów bez faktycznej obecności zapalenia stawów nie jest stosowany w ramach kryteriów klasyfikacyjnych tocznia, ponieważ ten typ bólu jest bardzo powszechny również w innych warunkach.

Jeśli ból jest spowodowany zapaleniem ogólnoustrojowym w wyniku tocznia, to zazwyczaj dobrze odpowiada leczeniu za pomocą odpowiednich leków, takich jak acetaminofen, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i steroidy. Jednakże, bóle stawów i bóle mięśniowe mogą się czasem pojawiać z powodu innych problemów, takich jak: depresja, fibromialgia, niedoczynność tarczycy i bezdech senny. Dlatego lekarz musi wziąć pod uwagę także inne możliwości, jeśli bóle stawów i mięśni utrzymują się również wtedy, gdy stan pacjenta w odniesieniu do tocznia wydaje się być stabilny.