Choroba naczyń obwodowych w toczniu

Kiedy miażdżyca i miażdżyca tętnic pojawiają się w innych tętnicach, niż naczynia krwionośne serca (który to stan jest nazywany CAD), określane jest to chorobą naczyń obwodowych (PVD) lub chorobą tętnic obwodowych (PAD) – obydwa określenia oznaczają to samo. Wyraz „obwodowe” odnosi się do tętnic, które znajdują się „z dala od serca”.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Niedrożność tętnic obwodowych może powodować problemy związane z zablokowanego działania jakiegokolwiek narządu, który zaopatrza objęta chorobą tętnica. Miażdżyca tętnic w nogach może powodować skurcze mięśni lub ból mięśni nóg w trakcie chodzenia (tak zwany ból przestankowy z medycznego punktu widzenia). Może również spowodować, że stopy staną się chłodniejsze, niż normalnie. Stopy i nogi mogą zyskać niebieskawe zabarwienie z powodu braku tlenu docierającego do tkanek stóp. PVD nóg jest najczęściej leczony przez znalezienie i eliminację przyczyny miażdżycy, ale do udrożnienia tętnic kończyn dolnych być mogą również przydatne operacja i odpowiednie leki.

Jeśli PVD występuje w tętnicach nerki, wówczas może pojawić się pogorszenie czynności nerek. Niski wskaźnik eGFR w badaniach krwi będzie oznaczał spadek funkcji nerek. Z powodu zmniejszonego przepływu krwi w nerkach może nawet stać się podwyższone ciśnienie krwi. Jeżeli tętnice jelit zostaną zablokowane, to może występować ból brzucha wraz z krwawieniem z odbytu – na skutek uszkodzenia występującego w jelitach w wyniku braku tlenu i braku substancji odżywczych (jest to tak zwane niedokrwienie jelit).

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Tętnice szyjne są dużymi tętnicami w szyi, umożliwiającymi dopływ krwi do mózgu. Jeśli zatory miażdżycowe zatykają te tętnice, lekarze nazywają to chorobą tętnic szyjnych (która jest rodzajem choroby naczyń obwodowych). W wyniku tego schorzenia może powstać zmniejszony dopływ krwi do pewnej części mózgu, co z kolei może być przyczyną udaru mózgu (patrz: udar mózgu, lub w skrócie CVA). Czasami, jeśli w tętnicach szyjnych jest nagromadzonych wiele zakrzepów z powodu miażdżycy, małe kawałki tych blaszek mogą ulec poluzowaniu (w czasie których są one nazywane zatorem) i rozpocząć podróż do mózgu, co w konsekwencji powoduje udar.

Jeśli zator podróżuje do tętnic, które prowadzą do oczu, może to spowodować czasową (lub nawet stałą) ślepotę w jednym oku. Lekarze nazywają ten stan chwilową utratę wzroku lub zaniewidzeniem jednoocznym (wyraz „ślepota” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „zaciemnienie”, natomiast wyraz „chwilowy” wywodzi się z greckiego słowa oznaczającego „ulotny”). Innymi słowy, w wyniku omawianej choroby pojawiają się ulotne (lub czasowe) momenty ciemnienia widzenia w jednym z oczu. To może być bardzo ważna wskazówka na obecność choroby tętnic szyjnych z powodu miażdżycy. Na podstawie przeprowadzenia USG tętnic szyjnych można znaleźć nagromadzenie się płytek w tętnicach szyjnych. Badanie USG jest zatem wykonywane w celu postawienia jednoznacznej diagnozy obecności choroby tętnic szyjnych.

Bardzo ważne jest, aby się o tym dowiedzieć jak najszybciej, ponieważ osoba, która ma zaniewidzenie jednooczne z powodu choroby tętnic szyjnych narażona jest na bardzo wysokie ryzyko wystąpienia u niej udaru mózgu, jeśli nie będzie odpowiednio leczona. Oprócz leczenia przyczyn miażdżycy (co zostanie omówione poniżej), objęte chorobą tętnice mogą być również leczone za pomocą chirurgicznego otwierania ich od zewnątrz. Ponadto, warto jest wiedzieć, że lekarze nazywają choroby naczyń obwodowych w tętnicach znajdujących się w obrębie mózgu chorobą naczyń mózgowych.

Oprócz prowadzenia do zmniejszenia się ilości krwi w pewnych obszarach ciała, choroba naczyń obwodowych może również spowodować, że ścianki tętnic staną się rozszerzone i cieńsze, niż normalnie. Lekarze nazywają ten stan poszerzeniem tętnicy na skutek tak zwanego tętniaka. Tętniak może występować w wielu naczyniach krwionośnych organizmu, ale najczęściej pojawia się w największej tętnicy ciała (patrz: aorta) i na naczyniach krwionośnych mózgu. Niebezpieczeństwem obecności tętniaków jest to, że mogą one potencjalnie wybuchnąć ze względu na przerzedzenie się krwi i osłabienie ściany tętnicy. To z kolei może stać się sytuacją potencjalnie śmiertelną. Osoby, która mają tętniaka, mogą wymagać operacji, aby zmniejszyć szanse na rozerwanie naczyń. Lekarz może również przepisać pacjentowi leki, aby spróbować zapobiec pęknięciu tętniaka.