Choroba Raynauda: objawy, przyczyny i zapobieganie zaostrzeniom

Objaw Raynauda – mówiąc wprost, jest to problem z przepływem krwi. Oznacza to, że organizm nie jest w stanie wysłać wystarczającej ilości krwi do kończyn, czyli do rąk i nóg, dzięki czemu pacjenci odczuwają zimno, odrętwiały lub mrowienie, a nawet pojawić się odbarwienie spowodowane brakiem obiegu. Raynaud może w cięższych przypadkach powodować bolesne i niepokojące objawy, takie jak wrzody i rany, ale w przeważającej części jest bardziej uciążliwy niż wywołujący niepełnosprawność. Z pewnymi wskazówkami i technikami z poniższej listy, choroba Raynauda może być kontrolowana.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

choroba-raynauda

Jeśli masz toczeń lub inną chorobę autoimmunologiczną , może to być przerażające zostać poinformowany, że masz również Raynauda, nie mając żadnej wiedzy o tej chorobie. Raynaud jest chorobą związana z toczniem i innymi warunkami autoimmunologicznymi.
W tym blogu, mamy nadzieję dać ci tę wiedzę w sposób jasny i zwięzły, a tym samym chcemy pomóc w złagodzeniu niektórych obaw związanych z każdą nową diagnozą.

Jakie są objawy choroby Raynauda?

Niektóre typowe objawy Raynauda to:

1. Zimne palce u rąk i nóg
2. Zmiana koloru skóry w odpowiedzi na zimno lub stres
3. Drętwienie lub mrowienie w palcach rąk i nóg (może być na uszach i nosie)
4. Kłucie lub pulsujący ból podczas podgrzewania lub odprężenia
5. Wrzody w czubkach palców i / lub stóp * To może pojawić się w cięższych przypadkach

Co powoduje objaw Raynauda lub chorobę Raynauda?

Poniższe pięć rzeczy mogą być potencjalnymi przyczynami Raynauda:
1. Choroby tętnic (miażdżyca)
2. Leki, które powodują zwężenie tętnic (amfetamina, niektóre beta-blokery, niektóre leki przeciwnowotworowe, niektórych leki na migrenę)
3. Pewne warunki autoimmunologiczne ( SLE , twardzina , Sjögrens , reumatoidalne zapalenie stawów )
4. Palenie
5. Powtarzające się urazy lub wykorzystanie (czyli pisanie, fortepian, intensywne użytkowanie narzędzi ręcznych)

Jakie są możliwości leczenia choroby Raynauda?

1. Blokery kanału wapniowego: Są to leki na receptę, które pomagają rozszerzać lub powiększać naczynia krwionośne, a tym samym
zwiększają krążenie w kończynach. Leki te są pomocne w zmniejszeniu natężenia i częstotliwości napadów. Niektóre leki stosowane to: nifedypina i diltiazem.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

2. Leki rozszerzające naczynia: Miejscowe leki na receptę, takie jak nitrogliceryna, która relaksuje ściany naczyń krwionośnych, co może przynieść ulgę. Ten rodzaj leku może być użyty do pomocy w leczeniu bolesnych wrzodów skórnych spowodowanych chorobą Raynauda. Środki rozszerzające naczynia, które są zazwyczaj stosowane do leczenia innych schorzeń, są również używane. Takie leki jak: Cozaar (stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi), leki przeciwdepresyjne, takie jak Prozac i Sarafem, jak i, co może się wydawać dziwne, Viagra (sildenafil) jest również przewidziany w Raynaudzie.

3. Alfa-adrenolityki: Leki te zwykle przeciwdziałają hormonowi, który zwęża naczynia krwionośne, noradrenalinie. Niektóre przykłady tego rodzaju leków sto Minipress (prasolin) i CARDURA (doksazosyny).

4. Chirurgia lub procedury medyczne: Chirurgia nerwów, z zastosowaniem przecięcia nerwów współczulnych w twoich rękach i stopach może pomóc przerwać przesadną reakcję na zmiany temperatury itd. Zabieg ten nazywany jest sympatektomią i może zmniejszyć częstość lub nasilenie ataków, ale nie zawsze ma powodzenie.

5. Zastrzyki chemiczne: Lekarze używają środków chemicznych wstrzykiwanych do nerwów współczulnych by je blokować. Procedura ta musi być powtórzona, jeśli objawy nie ustępują.

6. Interwencja chirurgiczna: W bardzo rzadkich przypadkach, w których przepływ krwi został całkowicie zablokowany, może wdać się gangrena, co może wymagać amputacji chorej tkanki.

Czy istnieją alternatywne metody leczenia?

Suplementy diety i zmiany stylu życia, które pomagają zwiększyć krążenie krwi mogą być skutecznymi alternatywami radzenia sobie z chorobą i minimalizacji częstotliwość ataków Raynauda. Są trzy pomysły, o których można było porozmawiać:

1. Olej rybny: suplementy oleju rybnego mogą potencjalnie zwiększyć tolerancję na zimno i spowolnić reakcję Raynauda, która zwęża naczynia krwionośne.

2. Miłorząb: suplementy z Miłorzębem mogą być korzystne

3. Biofeedback: Jest to technika, która wykorzystuje nauczenie swojego umysłu, aby kontrolować temperaturę ciała. To może pomóc zmniejszyć nasilenie i częstotliwość ataków. Kierując wyobrażeniem służy do podwyższania temperatury rąk i stóp, głębokie oddychanie jest praktykowane aby uspokoić ciało wraz z innymi ćwiczeniami relaksacyjnymi. Lekarz może być w stanie zaproponować terapeutę, który pomoże Ci nauczyć się technik biofeedback. Można także znaleźć strony internetowe, książki i kasety na ten temat.

Jak w przypadku każdej alternatywnej opcji leczenia, lub przyjmowania jakichkolwiek suplementów, należy skonsultować się z lekarzem przed dodaniem ich do swojego planu leczenia. To jest ważne aby lekarz mógł cię ostrzec o potencjalne interakcji lekowych i działaniach niepożądanych tych alternatywnych metod leczenia.
Praca razem z lekarzem, aby stworzyć odpowiedni plan leczenia specyficzny dla twoich potrzeb, jest najlepszym sposobem działania. Proszę uświadom lekarza na temat wszelkich innych przyjmowanych leków (w tym pigułek antykoncepcyjnych, leków na przeziębienie lub jakichkolwiek lekach stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi), ponieważ niektóre z nich mogą rzeczywiście pogorszyć objawy Raynaud lub spowodować, że inne przepisane leki będą nieskuteczne.

Co można zrobić, aby zapobiec lub uniknąć ataku choroby Raynauda?

Poniższe wskazówki mogą znacznie pomóc uniknąć i zapobiec częstości i nasileniu nieprzyjemnych objawów choroby Raynauda:

1. Przestań palić
2. Unikaj kofeiny
3. Unikaj leków, które powodują zwężenie naczyń krwionośnych
4. Utrzymuj ciepło ciała, unikaj ekspozycji na zimno, noś rękawiczki lub rękawice podczas pracy na zewnątrz lub w zimnie.
5. Noś wygodne buty i skarpetki wełniane.
6. Umiarkowane ćwiczenia mogą poprawić krążenie

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć chorobę Raynauda, podjęcie leczenia prędzej niż później można zaoszczędzić dużo dyskomfortu w przyszłości. Objaw ten nie jest zagrażający życiu, raczej bardziej uciążliwy, mogą rozwinąć się ciężkie powikłania. Oprócz wyżej wymienionych objawów Raynauda, jeśli masz bóle rąk i nóg, które nie będą leczone, lub jeśli masz historię objawów Raynauda i rozwijasz ból w chorej części ciała, lub masz gorączkę lub obrzmiałe i bolesne stawy należy skonsultować się z lekarzem jak najszybciej.

Jeśli znajdziesz się w samym środku ataku objawu Raynauda, może to być pomocne, przejście w cieplejsze miejsce, położenie dłoni pod pachami, poruszanie palcami u rąk i nóg, włączenie strumienia ciepłej wody nad swoimi palcami, wykonywanie dużych kół rękami w celu zwiększenia przepływu krwi do palców i masaż dłoni i stóp. Jeśli stres był wyzwalaczem ataku, znajdź sposób, aby uspokoić się, wziąć głęboki oddech i pozostawić stresujące środowisko.

Chociaż obecnie nie ma lekarstwa na objaw Raynauda, być może uda się go uniknąć poprzez unikanie rzeczy, które mogą wywołać atak.

Dobrą wiadomością jest to, że oprócz bycia uciążliwą, ta choroba nie powinna wpłynąć znacząco na jakość życia. Jeśli ten blog okazał się dla ciebie pomocny, proszę podziel się nim na swoich portalach społecznościowych, klikając na poniższe ikony. Zawsze dobrze usłyszeć wasze komentarze, więc proszę je tutaj zostawić!