Co mogę zrobić w sprawie przyrostu masy związanej z prednizonem?

Przyrost masy ciała jest problematyczny dla wielu ludzi przyjmujących sterydy w toczniu. Generalnie, zdrowa, zbilansowana dieta z owocami i warzyw jako podstawa żywienia jest wysoce zalecana. Białka o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak ryby czy kurczak są również dobrym wyborem dla osób przyjmujących predniozon.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Istnieje kilka ogólnych wskazówek, które mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi:

1. Jedz zróżnicowaną dietę z dużą ilością owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, i mięso o niskiej zawartości tłuszczu i produkty mleczne.

2. Prowadź dziennik żywności, w którym będziesz zapisywać wszystko, co jesz. Badania wykazały, że może to być bardzo pomocne u ludzi, którzy próbują stracić na wadze, ponieważ sprawia to, że są bardziej świadomi ich posiłkó.

3. Opracuj harmonogram jedzenia i trzymaj się go. Od sterydów może zwiększyć się apetyt dlatego harmonogram może zapobiec przejadaniu się.

4. Do sklepu bierz z listę rzeczy która musisz kupić. Może to zapobiec kupowaniu żywności, które mogą przyczynić się do nadwagi.

5. Jeśli to możliwe, uprawiaj ćwiczenia które są również ważnym elementem zdrowia i utrzymania prawidłowej. Przed rozpoczęciem nowej diety skonsultuj się z lekarzem.