Co muszę wiedzieć o leku Benlysta®?

benlysta

1. Co to jest Benlysta?

Benlysta jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które zostało zatwierdzone do leczenia tocznia w 9 marca 2011. Przeciwciało monoklonalne to rodzaj białka wyprodukowanego w laboratorium, które jest opracowane w celu znalezienia i połączenia się do z jednym rodzajem substancji w organizmie.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

2. Jak działa Benlysta?

Benlysta jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które specyficznie rozpoznaje i blokuje biologiczną aktywność limfocytów B lub BLyS®, naturalnie występującego białka, która zostało odkryte przez naukowców z Human Genome Sciences (HGS). Podwyższone poziomy BLyS przedłużają przeżycie komórek B, które mogą przyczyniać się do tworzenia autoprzeciwciał – czyli przeciwciał ukierunkowanych na tkanki własnej organizmu. Badania wykazały, że Benlysta może zmniejszyć poziom autoprzeciwciał i pomóc kontrolować aktywność choroby autoimmunologicznej.

3. Kto opracował Benlysta?

Benlysta został opracowany wspólnie przez Human Genome Sciences (HGS) i GlaxoSmithKline (GSK). HGS został zakupiony przez GSK.

4. Co oznacza zatwierdzenie Benlysta przez FDA dla osób z toczniem?

Benlysta stanowi przełom w leczeniu tocznia. Benlysta jest pierwszym lekiem zatwierdzonym w leczenia tocznia od ponad 50 lat i jest to pierwszy lek opracowany specjalnie w celu leczenia tylko tocznia, ponieważ choroba została odkryta ponad sto lat temu! Zatwierdzenie Benlysta jest znaczącym krokiem w kierunku osiągnięcia poprawnego stanu zdrowia przez chorych na toczeń.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

5. Co sprawia, że lek Benlysta jest inny od innych leków i metod leczenia tocznia?

Benlysta jest to pierwszy lek przeznaczony specjalnie do leczenia tocznia. Benlysta celuje w specyficzne komórki odpornościowe, a nie jak inne leki tłumią cały system immunologiczny. Obecnie zatwierdzone leki na toczeń są zapożyczone z innych chorób. Wiele z tych metod leczenia lub leków ma poważne i katastrofalne skutki uboczne. Chodzi o leki te zawierają duże dawki steroidów, leki przeciwmalaryczne, immunosupresyjne.

6. Kto powinien przyjmowac lek Benlysta? Czy będzie skuteczny dla każdego?

Każda osoba z toczniem jest wyjątkowa, zatem Benlysta nie będzie rozwiązaniem dla każdego. Trzeba będzie omówić tą kwestię z lekarzem, czy Benlysta może być właściwą opcją leczenia dla ciebie.
Benlysta jest zatwierdzony, lekiem w celu leczenia dorosłych pacjentów z aktywnym toczniem i dodatnimi autoprzeciwciałami.

Etykieta Benlysta zawiera następujące ograniczenia stosowania:

Skuteczności Benlysta nie badano u pacjentów z ciężkim zapaleniem nerek lub ciężką postacią tocznia aktywnego który zajmuje centralny układ nerwowym. Nie był badany w skojarzeniu z cyklofosfamidem lub innymi lekami biologicznymi podawanymi dożylnie. Zastosowanie leku Benlysta nie jest zalecane w takich sytuacjach.

7. Czy lek Benlysta skuteczny?

Toczeń jest złożoną chorobą, a Benlysta może nie być odpowiedni dla każdego. W dwóch dużych badaniach klinicznych z użyciem leku Benlysta osiągnięto  wyraźne działanie tymi lekami.

8. Czy będą jakieś dalsze badania kliniczne nad lekiem Benlysta?

Tak, planowane są dodatkowe badania.

9. Czy lek Benlysta jest skuteczny u osób z toczniem, którzy mają zajęcie narządów wewnętrznych?

Stosowania leku Benlysta nie badano u osób z ciężkim zapaleniem nerek lub aktywnym zaangażowaniem centralnego układu nerwowego. Benlysta nie jest obecnie zalecane dla osób z zajęciem OUN lub zaangażowaniem nerek.

10. Jakie działania niepożądane związane sa z podawaniem leku Benlysta?

Benlysta jest na ogół dobrze tolerowany. Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi były nudności, biegunka, gorączka, zapalenie nosa i gardła, zapalenie oskrzeli, bezsenność, bóle kończyn, depresja i migrena.

11. Jak Benlysta podawać?

Benlysta jest podawany przez lekarza poprzez dożylne podczas infuzji bezpośrednio do żyły.

12. Czy mogę otrzymywać szczepienia, jeśli biorę lek Benlysta?

Ogólnie, szczepionki są uważane za bezpieczne i skuteczne dla osób z toczniem, jednakże,  dla osób z toczniem nie są zalecane szczepionki w postaci atenuowanej (osłabione, ale wciąż żywe).

13. Ile kosztuje Benlysta?

Koszt leku Benlysta jest podobny do cen innych leków używanych w leczeniu tocznia. Dla NFZ będzie to o tyle ważne, że pokryje kurację leczenia lekiem Benlysta ponieważ jest to pierwszy i jedyny lek opracowany specjalnie dla chorych na toczeń.