Co powoduje pojawienie się fibromialgii?

Tak naprawdę nie jest do końca zrozumiałe, dlaczego niektórzy ludzie chorują na fibromialgię, a inni nie. Zauważono, że omawiane schorzenie jest jednak bardziej powszechne u osób, które mają takie zaburzenia, jak zapalenie stawów i choroba toczniowa.

Niezwykle ważne jest, aby lekarze dokonali prawidłowego rozpoznania choroby, ponieważ problemy związane z fibromialgią rzadko kiedy reagują na typowe metody leczenia stosowane do zapalenia stawów i choroby toczniowej.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Fibromialgia występuje najczęściej u osób, które doświadczyły w swoim życiu jakichś traumatycznych wydarzeń. Nie jest rzadkością, aby choroba rozwinęła się po tym, gdy pacjent był uczestnikiem wypadku drogowego lub miał wykonywany zabieg chirurgiczny. U niektórych ludzi omawiane schorzenie będzie się rozwijać po odbyciu ciężkiej infekcji, takiej jak grypa, mononukleoza, czy borelioza.

Niestety, przeprowadzone do tej pory badania pokazują, że wielu ludzi, którzy mają fibromyalgię, posiada historię głębokiego stresu psychicznego. Wystąpienie omawianej choroby może być wynikiem emocjonalnej, fizycznej lub seksualnej przemocy, i występuje najczęściej u ludzi, którzy mają fibromialgię, niż u ludzi, którzy nie mają fibromialgii. Pojawienie się fibromialgii zostało również częściej zauważone u osób z innymi dużymi naprężeniami psychologicznymi, takimi jak utrata rodziców. Dlaczego też ludzie, którzy przeszli przez jakieś traumatyczne wydarzenia, są bardziej podatni na zachorowania na fibromialgię.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Dokładny powód takiego stanu rzeczy jest jednak nieznany. Większość ludzi nie przekazuje takich informacji swoim lekarzom, ponieważ większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy z jej znaczenia. Ludzie nie zdają sobie sprawy z faktu, że powinni poinformować lekarza o przebytych trudnych przeżyciach w pierwszej kolejności. Wiele osób będzie także odmawiać zaakceptowania faktu, że ich objawy fizyczne mogą być związane z trudnymi przeżyciami psychicznymi, gdy lekarz przedstawia im taką możliwość.

Innym problemem jest to, że przyznanie się do traumatycznych przeżyć może być dla danego pacjenta emocjonalnie stresujące i bardzo krępujące. Jednakże, eksperci są zgodni, że ludzie, którzy mieli tego rodzaju wydarzenia, mają znacznie większą szansę na poprawę, gdy otrzymają odpowiednią pomoc psychologiczną i psychiatryczną w radzeniu sobie z tymi bardzo głębokimi bliznami. W przypadku takich pacjentów, ich ból rzadko ustępuje, aż do momentu uzyskania odpowiedniej pomocy psychologicznej, jak również leczenia ich bólu.

Lekarze przeprowadzili niesamowitą ilość badań – adresowanych dla zanalizowania stanu zdrowia ludzi, którzy mają fibromialgię. Chociaż tacy pacjenci mogą czuć silny ból mięśni, stawów i kości ciała, tak naprawdę w tych obszarach niekoniecznie dzieje się coś złego (oczywiście z wyjątkiem tych ludzi, którzy mogą mieć zapalenie stawów wraz z ich fibromalgią). Dla osoby, która ma fibromialgię, nauczenie się akceptowania własnej choroby może być bardzo trudne. Normalnie nasze ciała są zaprogramowane, aby powiedzieć nam, gdzie występuje ból, tylko w takich sytuacjach, gdy w tej części ciała wystąpiła jakaś szkoda lub uraz.

Na przykład, można poparzyć się w palec, przygotowując obiad na kuchence gazowej. Twoje ciało (za pośrednictwem układu nerwowego) zaalarmuje Twój mózg o wystąpieniu oparzenia na drodze silnego bólu. Sprawi to, że nieświadomie odsuniesz ramię i dłoń od rozgrzanego pieca. Jest to normalne funkcjonowanie organizmu w momencie odczuwania bólu.