Cykle miesiączkowe i płodność w toczniu

Poza trudnościami występującymi w okresie ciąży, drugim podstawowym problemem związanym z funkcjonowanie układu rozrodczego jest to, że w przypadku kobiet, które mają toczeń, nie jest rzadkością posiadanie nieregularnych cykli miesiączkowych. Takie nieprawidłowości mogą przede wszystkim wystąpić wówczas, gdy toczeń jest bardziej aktywny i przejawia się zmianami zarówno w częstości miesiączkowania, jak i długości cyklów miesiączkowych, a także w intensywności krwawienia menstruacyjnego. Dokładna przyczyna tych zmian nie jest do końca poznana, ale może to być związane ze stresem, jakie przeżywa organizm podczas rozbłysków tocznia. Gdy toczeń jest mniej aktywny, cykle miesiączkowe są z reguły bardziej normalne.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Gdy toczeń jest bardzo aktywny, może być również trudne zajście w ciążę. Jednak ogólny współczynnik płodności u kobiet, które chorują na toczeń, zdaje się być normalny. Najczęstszą przyczyną niepłodności u kobiet toczeń jest stosowanie przez nie cyklofosfamidu, który jest silnym środkiem immunosupresyjnym, stosowanym w leczeniu poważnych przypadków tocznia (zwłaszcza, jeśli równocześnie jest obecne zapalenie nerek, toczeń układowy i CNS). Niestety, niektóre kobiety, które używają cyklofosfamidu, będą miały uszkodzenia jajników z powodu leków i w końcu staną się bezpłodne. Jajniki są narządami rozrodczymi u kobiet, które produkują komórki jajowe.

Cyklofosfamid może znacznie zmniejszyć lub nawet zatrzymać produkcję komórek jajowych. Uprzednie stosowanie cyklofosfamidu może również powodować zmniejszenie liczby plemników u mężczyzn z toczniem. Tych problemów z niepłodnością można czasami uniknąć, stosując lek o nazwie Lupron (leuprolid) u kobiet przyjmujących cyklofosfamid, które chcą zajść w ciążę w późniejszym terminie. Przyjmowanie Leuprolidu zasadniczo powoduje, że jajniki tymczasowo przestają produkować komórki jajowe, a zatem daje nadzieję, że ​​cyklofosfamid nie będzie mógł trwale uszkodzić jajników pozostających w stanie odpoczynku. Należy przy tym zaznaczyć, że cyklofosfamid głównie uszkadza komórki, które aktywnie mnożą się w organizmie. Cykle miesiączkowe, które mogą być czasowo wstrzymane, po rozpoczęciu przyjmowania leuprolidu mogą zostać na powrót uruchomione.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Zaleca się, by mężczyźni, którzy mają toczeń, rozważyli przechowywanie nasienia w banku spermy przed rozpoczęciem zażywania cyklofosfamidu. Jednakże, ponieważ cyklofosfamid służy do leczenia ciężkiej postaci tocznia, leczenie rozpoczyna się zwykle u większości ludzi w bardzo szybki sposób podczas ciężkiej aktywności choroby – a taki moment, by planować oddawanie nasienia, nie jest zbyt praktyczny.

1. Gdy toczeń jest bardziej aktywny, cykle miesiączkowe mogą być nieregularne, a samo krwawienie menstruacyjne albo lżejsze, albo cięższe niż zwykle.

2. Chociaż samo donoszenie ciąży może to być trudne dla kobiety, która ma ciężką postać tocznia, to zajście w ciążę będzie raczej normalne u kobiet z toczniem posiadających standardowy współczynnik płodności.