Czy solarium jest bezpieczne dla chorego na toczeń?

Solaria nie są bezpieczne dla osób chorych na tocznień. Żarówki w solarium wytwarzają promienie światła ultrafioletowego. Jest to ultrafioletowe promienie światła, które powoduje że skóra się opala. Większość ludzi z toczniem wydają się być bardzo czuła na światło ultrafioletowe. Oznacza to, że ekspozycja na nadmierne światło ultrafioletowe, zwłaszcza promieniowanie UVB może powodować zmiany na skórze, lub zwiększać istniejące zmiany skórne na gorsze. Światło ultrafioletowe może również aktywować wewnętrzne lub ogólnoustrojowe objawy tocznia u niektórych osób.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Było wiele przykładów ludzi z toczniem i objawami skórnymi, którzy uważali że mają łuszczycę, a następnie leczyli łuszczycę poprzez fototerapię w urządzeniach zbliżonych do solarium. Wiele z tych osób prawie zmarło z powodu ciężkiej aktywacji tocznia.

Niektóre badania sugerują, że niskie dawki bardzo długiego światła ultrafioletowego ” UVA-1″ może poprawić przebieg toczenia skórnego i łagodne formy toczenia układowego. Jednakże wysokie dawki promieniowania UVA wywołują uszkodzenia skóry u niektórych pacjentów.