Dlaczego pacjenci są toczniem narażeni na zwiększone ryzyko pojawienia się u nich osteoporozy?

Kobiety, które mają toczeń, są pięć razy bardziej narażone na rozwój złamanych kości z powodu osteoporozy w porównaniu z innymi kobietami. Liczne badania wykazały, że od dwudziestu do dwudziestu dziewięciu procent kobiet, które mają toczeń, może mieć przynajmniej jedno poważniejsze złamanie. Zaskakujące jest to, że większość z nich nawet nie wie, że będzie miało złamany kręg w ich kręgosłupie. Gdy ktoś doznał takiego złamania, znajduje się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na inne złamania kości, z których najpoważniejszą komplikację stanowią złamania w obrębie szyjki kości udowej. Fakty te podkreślają ponadto, dlaczego osteoporoza jest tak ważnym problemem u osób z toczniem.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Jak wspomniano powyżej, pacjenci chorujący na toczeń są narażeni na zwiększone ryzyko rozwoju osteoporozy z powodu wielu czynników. W leczeniu tocznia często są stosowane steroidy, będące główną przyczyną osteoporozy. Inne leki, które mogą powodować osteoporozę, są również powszechnie stosowane w leczeniu tocznia. Są to między innymi: inhibitory PPI zmniejszające kwasowość żołądka, leki antypadaczkowe oraz leki rozrzedzające krew (jeśli dana osoba miała zakrzepy powstałe z powodu tocznia). Ponadto, większość ludzi, którzy mają toczeń, boryka się z niedoborem witaminy D.

Dzieje się tak częściowo dlatego, że takim osobom zaleca się stosowanie codziennej ochrony przeciwsłonecznej i unikanie ekspozycji na słońce, który jest głównym naturalnym źródłem produkcji witaminy D. Jak wspomniano już wcześniej, witamina D jest niezbędna do wchłaniania i prawidłowego metabolizmu wapnia oraz umożliwienia poprawnej budowy kości. Wielu osób chorujących na toczeń porusza się mniej i nie wykonuje dużego wysiłku fizycznego z powodu swojej choroby z powodu ciągłego uczucia zmęczenia lub bólu. Natomiast regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna są niezbędne dla silnych i zdrowych kości. W związku z tym, osteoporoza jest głównym problemem u osób z toczniem.