EGFR w toczniu

EGFR – termin medyczny do pomiaru czynności nerek jest „współczynnikiem filtracji kłębuszkowej”. Lekarz może dokonać oszacowanie poprzez stężenie kreatyniny w surowicy i używanie go w równaniu matematycznym, który zawiera w sobie także wiek, płeć i rasę.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

To jest badanie bardziej dokładne niż badanie tylko za pomocą kreatyniny w surowicy. Z pewnością nie jest całkowicie doskonałe i może być niedokładne u niektórych ludzi, takich jak ci, którzy są otyli lub którzy są pochodzenia azjatyckiego.

EGFR powinno wynosić 60 ml / min lub więcej. Jeżeli wartość ta jest mniejsza niż 60 ml / min, a nerki nie filtrują prawidłowo krwi – moża ewentualnie rozpatrywać uszkodzenie nerek.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

EGFR jest bardzo ważne, aby zapewnić, że nie ma dowodów na uszkodzenie nerek, które mogą wystąpić z powodu wielu możliwości, w tym z powodu tocznia nerek. Ponadto, niektóre leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które są stosowane w leczeniu bólu, nie powinny być stosowane u ludzi, którzy mają zaburzone normalne funkcjonowanie nerek.

Jeżeli EGFR jest mniejsze niż 60 ml / min, przez trzy miesiące lub dłużej, to osoba posiada przewlekłą chorobę nerek. Jeżeli EGFR jest mniejsze niż 15 ml / min i mniej rozpoznaje się niewydolność nerek i osoba taka może wymagać dializy.