Fibromialgia w przebiegu tocznia

Fibromialgia może być jednym z najtrudniejszych i najbardziej uciążliwych problemów u ludzi, którzy mają toczeń. Pojawia się ona u nich w związku z chorobą autoimmunologiczną lub zapalnym aspektem tocznia, powodując problemy z nerwami oraz ból ciała.

Omawiane schorzenie może powodować ból, zmęczenie, bezsenność, bóle głowy oraz problemy z pamięcią i koncentracją; u niektórych osób choroba może przyczynić się do dość znacznej zmiany w prowadzonym do tej pory stylu życia.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Jeśli Twoje wyniki w przedstawionym powyżej badaniu okazały się wysokie, to masz bardzo duże szanse posiadania fibromialgii. W rzeczywistości, podane w teście przykłady faktycznie spełniają najważniejsze kryteria diagnostyczne do diagnozowania fibromialgii. Jednakże, niektórzy ludzie mogą posiadać cechy fibromialgii, nie spełniając kryteriów diagnostycznych, a jedocześnie wciąż chorując na fibromialgię (wymieniony zestaw kryteriów nie jest bowiem w każdym przypadku w stu procentach niezawodny).

Jeśli jednak pojawi się u Ciebie którykolwiek z wymienionych objawów, to naprawdę warto skorzystać z tej ankiety. Jeśli uzyskasz wysoki wynik we wspomnianym teście, pokaż te wyniki swojemu lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej i reumatologowi, i zobacz, co myślą oni o takiej możliwości.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Zdiagnozowanie fibromialgii u danego pacjenta jest niezwykle ważne, ponieważ w kuracji tego schorzenia nie stosuje się preparatów steroidowych ani leków immunosupresyjnych. Zamiast tego używa się innych leków, które mogą być pomocne w terapii choroby.

Każda poważna książka poświęcona charakterystyce tocznia musi obejmować rtemat zaburzenia zwanego fibromialgią, ponieważ takie schorzenie dotyka około dwudziestu procent ludzi, którzy mają toczeń układowy rumieniowaty. Fibromialgia jest przyczyną pojawienia się wielu specyficznych problemów, w tym bólów, ogólnego zmęczenia i przerwanego lub niedostatecznego snu. Wielu pacjentów, którzy chorują na fibromialgię, odwiedza czasami naprawdę wielu, i może otrzymać od nich liczne diagnozy indywidualne, takie jak zapalenie ścięgna, zapalenie kaletki, łokieć tenisisty, zapalenie pleców, zapalenie stawów lub uszkodzenie nerwów.

Chociaż każdy pacjent może odczuwać ból z powodu którejkolwiek z powyższych diagnoz, czasami dana osoba posiada wiele z tych problemów (jak na przykład z powodu łokcia tenisisty), lecz przyczyną wszystkich z nich okazuje się tak naprawdę fibromialgia. Fibromialgia może początkowo powodować ból i dyskomfort zlokalizowany tylko w jednej części ciała w czasie, a następnie spowodować ten ból już w wielu obszarach, ponieważ zaawansowanie schorzenia pogarsza się w czasie. Innymi słowy, objawy fibromialgii mogą być czasami diagnozowane jako problemy wynikające z zapalenia ścięgna, zapalenia kaletki maziowej lub zapalenia układu nerwowego.

Chociaż tacy pacjenci mogą otrzymać wiele różnych diagnoz i zaleceń odnośnie leczenia, większość ludzi, którzy chorują na fibromialgię, nie odczuwa odpowiedniej ulgi w wyniku tych terapii, ponieważ fibromialgia zazwyczaj nie reaguje na zwykłe zabiegi. W rzeczywistości, niektórzy ludzie, którzy chorują na fibromialgię, poddawani są nawet niepotrzebnym operacjom na kręgosłup, gdy zmiany ulokowane na ich plecach i szyi zostają zdiagnozowane jako wybrzuszenia kręgów (widoczne na obrazie badania promieniami Roentgena lub badania metodą MRI), a nie jako fibromialgia.

Nie jest przy tym rzadkością, że pacjentom, którzy chorują na fibromialgię, pokazują swojemu reumatologowi całą listę wysokich dawek różnych leków, przepisanych przez innych lekarzy dobrych intencjach, aby spróbować zniwelować ich ból. Jednakże, pacjenci nie reagują na tak zastosowane kuracje i wciąż odczuwają bardzo silny ból. Przepisywane preparaty zazwyczaj pomagają w minimalizowaniu bólu na początku leczenia, jednak nie robią nic dla wyleczenia samego zaburzenia – w efekcie czego organizm szybko staje się odporny na podawaną substancję. Wiele osób w tej sytuacji staje się uzależnionymi od długoterminowego stosowania lekarstw, zamiast odczuć faktyczną ulgę w ich bólu.

Fibromialgia jest niezbyt częstym problemem, pojawiającym się u około czterech procent kobiet i jednego procenta mężczyzn. To schorzenie jest o wiele bardziej powszechne u ludzi, którzy mieli inne stresujące, bolesne choroby (takie, jak chociażby toczeń). Charakterystycznym objawem fibromialgii jest obecność na ciele wielu obszarów bolesnych i narażonych na tkliwość. U niektórych osób, choroba rozpoczyna się bólem całego, podczas gdy w innych przypadkach może rozpocząć się w tylko jednej części ciała.

Nie jest rzadkością diagnozowanie u osób, które mają fibromialgię, zapalenia powięzi podeszew jako przyczyny bólu stopy, łokcia tenisisty jako przyczyny bólu łokcia, oraz costochondritis (zapalenie chrząstki, która łączy żebro z mostkiem ) w przypadku silnego bólu w klatce piersiowej. Jednakże, w miarę upływu czasu, ból zazwyczaj zaczyna obejmować coraz więcej obszarów ciała. W końcu jasne staje się rozpoznanie fibromialgii jako przyczynę wszystkich tych bólów, zamiast poszczególnych rozpoznań ich samych. Ludzie, którzy chorują na fibromialgię, często stwierdzają, że boli ich całe ciało lub czują się tak, jakby mieli grypę. Dzieje się tak dlatego, że omawiana choroba może powodować bóle stawów, mięśni, kości, pleców i karku, a często powoduje także nawracające bóle głowy.

Innym problemem niektórzy ludzi jest to, że doznają oni uczucia drętwienie i mrowienia, zlokalizowanego szczególnie w ramionach i nogach. W rzeczywistości, wiele osób będzie musiało przejść dość nieprzyjemne badanie nerwów w celu zbadania tych objawów – aby dowiedzieć się za jego pomocą, że występujące objawy nie są problemem uszkodzenia nerwów. Fibromialgia może powodować także sztywność stawów i mięśni.

Nasilone objawy schorzenia często występują wtedy, gdy dana osoba pozostawała przez dłuższy czas w pozycji siedzącej lub gdy dopiero wstała z łóżka. Jednakże, niektórzy pacjenci będą odczuwali znaczną sztywność ciała, która może trwać nawet przez cały dzień. Innym dość częstym problemem towarzyszącym fibromialgii są bolesne skurcze mięśni, powszechnie nazywane przez lekarzy bólami mięśniowo-powięziowymi. Takie schorzenie powoduje pojawienie się bolesnych obszarów w węzłach mięśniowych, zlokalizowanych zwłaszcza w ramionach, szyi i plecach.

Te bóle spowodowane obecnością fibromialgii mogą się znacznie różnić w zależności od konkretnej osoby. Niektórzy ludzie mogą odczuwać bardzo łagodne dolegliwości, nie wymagające w ogóle żadnego leczenia, podczas gdy inni mogą odczuwać poważny, wręcz obezwładniający ból. Ból może się wahać w swoim nasileniu: od łagodnego dyskomfortu pojawiającego się raz na kilka dni, do ciężkiego bólu, rozlanego po całym ciele. Czasami nie ma żadnej systematyki tych fluktuacji. W innych przypadkach ból może pogorszyć się na skutek zmian pogodowych, okresów zwiększonego stresu lub w okresów niedostatecznego snu.

Poza bólem, fibromialgia może powodować również wiele innych objawów. Znaczna liczba pacjentów będzie odczuwała zmęczenie i będzie doświadczała problemów ze snem. Niektórzy ludzie mogą mieć zauważalną bezsenność, podczas gdy inni mogą czuć się tak, jakby spali całą noc, a gdy obudzą się rano, to i tak poczują się jakby nie spali wcale (jest to tak zwany syndrom nieregeneracyjnego snu). Chociaż niektórzy ludzie nie czują się zmęczeni, zdecydowana większość odczuwa zmęczenie.

Nie jest niczym niezwykłym, że tacy pacjenci otrzymują od lekarza diagnozę syndrom chronicznego zmęczenia w pewnym momencie leczenia z powodu naprawdę głębokiego zmęczenia. Zmęczenie wydaje się być ściśle związane z problemami snu i odpowiedniego odpoczynku. Niektórzy ludzie, którzy chorują na fibromialgię, mogą powiedzieć: „Bez względu na to, ile snu otrzymuję, rano czuję się tak, jakby przejechał po mnie samochód”.

Posiadanie fibromialgii może mieć wpływ na pamięć i koncentrację u niektórych ludzi. To jest często nazywane syndromem „mgły włóknistej”, w którym dana osoba może mieć problemy z utrzymaniem skupienia, koncentrowaniem się i zapamiętywaniem. „Mgła włóknista” może znacznie wpłynąć na jakość życia danej osoby w domu i w pracy. Niektórzy ludzie mogą również uzyskać dzwonienie w uszach (zwane szumem usznym) i zawroty głowy.

Każda osoba, która ma fibromialgię, będzie jednak posiadała różne objawy i różne nasilenie tych objawów. Niektórzy z pacjentów będą po prostu odczuwać łagodną obolałość w swoich mięśniach i stawach, nie mając przy tym problemów z pamięcią, snem, zmęczeniem, lub innych problemów. Natomiast inni będą mieli większość lub wszystkie z tych objawów, a każdy z nich będzie intensywnie nasilony.

Ponieważ ból spowodowany fibromialgią zazwyczaj jest bardzo kłopotliwy i może dotyczyć każdej części ciała, wiele osób szuka pomocy u wielu różnych rodzajów specjalistów (patrz: Tabela 27.2). Kobiety mogą konsultować się ze swoim ginekologiem w leczeniu przewlekłego bólu miednicy, lub z urologiem w leczeniu stanu zwanego śródmiąższowym zapaleniem pęcherza moczowego (które może być odczuwane dokładnie tak samo, jak nawracające zakażenie dróg moczowych, z bólem i pieczeniem obecnym przy oddawaniu moczu).

Niektórzy ludzie decydują się na wizytę u lekarza gastroenterologa (specjalisty od żołądka), w celu leczenia stanu zwanego zespołem jelita drażliwego, który to może spowodować nawracające bóle brzucha (często związane z biegunką i / lub zaparciami). Inni pacjenci z kolei mogą odwiedzać specjalistę od bólu głowy (zwykle jest to neurolog), w celu kuracji nawracających migren z powodu ich fibromialgii. Dana osoba może odczuwać także znaczną obolałość w nogach, powodującą trudności z uzyskaniem wygodnej pozycji ciała, zwłaszcza podczas leżenia w łóżku.

Lekarze nazywają ten stan syndromem niespokojnych nóg, który jest często diagnozowany przez neurologów. Niektórzy ludzie mogą odczuwać pojawienie się silnego bólu szczęki, z wielkim trudem otwierając usta i jedząc, co powoduje potrzebę leczenia zaburzeń stawu skroniowo (w skrócie: TMJ). W przypadku wielu pacjentów, którzy odwiedzili już wielu różnych specjalistów, jeden z lekarzy w końcu uświadamia sobie, że wszystkie te problemy wynikają z jednej choroby: fibromialgii.

Typowe objawy fibromialgii:

– Obecność wielu obszarów bólu (stawy, mięśnie, kości, głowa, brzuch, miednica).
– Bolesność skóry i obolałość całego ciała.
– Odczuwanie mrowienia lub drętwienia na twarzy, ramionach, rękach, nogach i stopach.
– Częste i intensywne bóle głowy.
– Niestrawność.
– Odczuwanie bólu podczas oddawania moczu.
– Uczucie ciągłego zmęczenia.
– Trudności w zasypianiu.
– Nieregenerujący sen (człowiek czuje się bardzo senny po przebudzeniu; człowiek czuje się tak, jakby jego sen był niewystarczający).
– Pojawienie się problemów z pamięcią i koncentracją (tak zwane „zamglenie włókniste”).
– Wrażenie dzwonienia w uszach.
– Zawroty głowy.

Inne najczęstsze problemy bólowe u ludzie, którzy chorują na fibromialgię:

– Przewlekły ból w okolicy miednicy.
– Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego (zwane także zespołem bolesnego pęcherza).
– Zespół jelita drażliwego.
– Silne bóle głowy, migreny.
– Syndrom niespokojnych nóg.
– Zaburzenia stawu skroniowego.

Żeby omawiane zagadnienie było jeszcze bardziej skomplikowane, fibromialgia może również powodować takie problemy, które są powszechnie postrzegane w układowych chorobach autoimmunologicznych, takich jak na przykład toczeń. Oczywiście, tym chorobom towarzyszą ból i zmęczenie – jednakże fibromialgia może dodatkowo spowodować pojawienie się zjawiska Raynauda (w którym palce bledną i stają się niebieskie wraz z ekspozycją na zimno) i obecność suchości w ustach i w oczach.

Jednym z najczęstszych powodów, dla którego pacjent powinien odwiedzić reumatologa, jest fakt, że uzyskał on pozytywny wynik dla obecności przeciwciał przeciwjądrowych (ANA), odkryty podczas pracy z pacjentem w zakresie problemów, takich jak wspomniane bóle. Pomimo tego, że ANA jest najważniejszym testem przesiewowym, wykonywanym w celu zdiagnozowania tocznia, często wykonuje się go także u pacjentów, którzy nie mają tocznia. Najczęstszym powodem uzyskania dodatniego wskaźnika w teście ANA jest duża intensywność bólu z powodu obecności u pacjenta właśnie omawianej fibromialgii.

Taki stan może być dość kłopotliwy dla pacjentów i dla lekarzy, ponieważ zarówno fibromialgia, jak i choroba toczniowa, mogą spowodować wiele z tych samych problemów (ból, zmęczenie, mrowienie rąk i stóp, zjawisko Raynauda, ​​suchość w ustach i oczach). Ten podział objawów staje się jeszcze bardziej problematyczny w przypadku dwudziestu procent chorych na toczeń, którzy – oprócz ich choroby toczniowej – chorują też na fibromialgię. Są to pacjenci, których leczenie może być najtrudniejsze z powodu wspomnianego nakładania się wymienionych problemów.

Inną wskazówką, że być może masz fibromialgię, jest odczuwanie bólu całego ciała. Ludzie, którzy mają toczeń stawów, zazwyczaj odczuwają ból, sztywność i obrzęki w zaledwie kilku stawach ciała, szczególnie na łokciach, nadgarstkach, kciukach, stawach palców środkowych, a także kolanach. Pacjenci, którzy mają toczeń, a którzy mają prawdziwe zapalenie stawów ze względu na ich toczeń, zazwyczaj nie mówią, że boli ich całe ciało (o ile nie mają oni również fibromialgii) – choć są oczywiście wyjątki od tej reguły.

Inną ważną wskazówką jest umiejscowienie odczuwanego bólu. Należy pamiętać, że toczniowe zapalenie stawów nie wpływa na kark, mięśnie szyi, górną część pleców, dolną część pleców, pośladki lub inne obszary na bokach bioder. Jeśli jednak pacjent odczuwa ból właśnie w tych obszarach, jego bardziej prawdopodobną przyczyną staje się fibromialgia, a nie toczeń. Bardzo ważnym jest, by jak najszybciej dokonać takiego rozróżnienia, ponieważ bóle z powodu fibromialgii wymagają zastosowania innych metod leczenia, niż zapalenie stawów z powodu tocznia. W rzeczywistości, zbyt wielu ludzi, którzy mają toczeń, otrzymuje niewłaściwe recepty sterydowe na ich bóle, które są w rzeczywistości powstałe z powodu fibromialgii. Należy pamiętać, że do leczenia bólu towarzyszącego fibromialgii dostępne są o wiele bezpieczniejsze i o wiele bardziej skuteczne leki niż preparaty sterydowe.