Gardło w toczniu

Gardło jest obszarem znajdującym się za ustami i nosem. Wszystko, co dostaje się do ciała za pośrednictwem ust lub nosa jest kierowane jest zarówno do przewodu pokarmowego (za pomocą przełykania, kiedy jecie, czy pijecie), jak i do układu oddechowego (za pomocą tchawicy podczas oddychania, kaszlu lub kichania). Tkanki te mogą stać się podrażnione albo przez bezpośrednie działanie stanu zapalnego od samego tocznia (podobnie jak w przypadku, gdy toczeń może powodować owrzodzenia jamy ustnej i nosa), albo z powodu suchości spowodowanej zespołem Sjögrena.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Tak czy inaczej, może to spowodować, że osoba będzie odczuwała ból gardła. W związku z tym, ból gardła u osoby z toczniem może być spowodowany albo zapaleniem, które byłyby leczone kortykosteroidami i innymi lekami przeciwzapalnymi, albo pojawić się wskutek nadmiernego wysuszenia, które będzie wynikało z powodu syndromu Sjogrena. Czasami mogą jednak istnieć także inne przyczyny bólu gardła, takie jak: zakażenia Candida (pleśniawki), obecność innych infekcji (takich, jak angina lub wirusowe zapalenie gardła) lub ciężki refluks żołądkowy z powodu cofania się kwaśnych zawartości z wnętrza żołądka. U osoby, która ma toczeń, podczas badania przyczyny ból gardła, wszystkie z tych możliwości muszą być brane pod uwagę przez lekarza.

1. Zapalenie gardła towarzyszące toczniowi lub suchość gardła z powodu zespołu Sjögrena może powodować ból gardła u osób, które mają toczeń.

2. Lekarz diagnozującym pacjenta będzie rozważać również inne możliwości pojawienia się choroby, takie jak angina, infekcja pleśniawkowa Candida lub podrażnienie kwaśną zawartością żołądka z powodu refluksu żołądkowo-przełykowego.