Guzki podskórne

Podskórne guzki – są jędrnymi, okrągłymi gumowymi grudkami. Szacuje się, że mogą one wystąpić pod skórą u pięciu do dziesięciu procent ludzi, którzy mają toczeń. Pojawiają się one najczęściej na palcach, ale mogą również wystąpić na nogach, ramionach i stopach.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Są one bardzo podobne do guzków skórnych, które występują u pacjentów chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. W przypadku większości pacjentów z toczniem, ich guzki podskórne zlokalizowane w obszarze stawów są bardzo podobne do zmian pojawiających się w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Pojawienie się obrzęku powoduje powstanie znacznej sztywności w stawach, a pacjenci z tym schorzeniem często mają korzystne wyniki dla obecności czynnika reumatoidalnego w testach krwi.

To schorzenie wydaje się występować częściej u osób, u których pokrywa się zachorowanie na toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów (często nazywane w skrócie „rhupus”). Z czasem (ale nie zawsze)guzki stają się coraz mniejsze, zwłaszcza, kiedy lekarze leczą toczeń substancjami takimi jak sterydy i metotreksat. Jeśli guzki są niewygodne lub duże, w zmniejszeniu ich rozmiaru i zminimalizowaniu dyskomfortu pacjenta zazwyczaj pomagają zastrzyki z kortyzonu.