Hiperhomocysteinemia w toczniu

Homocysteina jest białkiem (a właściwie aminokwasem), które zwykle znajduje się w organizmie. Gdy substancja ta jest obecna w nadmiernych ilościach, lekarze nazywają ten stan hiperhomocysteinemią. Wysokie stężenie homocysteiny jest związane z miażdżycą u osób chorujących na toczeń.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Do niektórych potencjalnych przyczyn podwyższonego poziomu homocysteiny u osób, które mają toczeń, należą: niedobory witamin (szczególnie kwasu foliowego, witaminy B-12 lub witaminy B6), palenie papierosów i choroby nerek. Zbyt wysoki poziom homocysteiny we krwi wpływa na pojawienie się uszkodzenia naczyń krwionośnych, co zwiększa tym samym ryzyko wystąpienia miażdżycy. Przyjmowanie dodatkowych dawek kwasu foliowego, witaminy B-12 oraz witaminy B6 może obniżyć podwyższony poziom homocysteiny.

Jednakże, badania z użyciem tych suplementów nie wykazały spadku liczby ataków serca i udarów mózgu – nawet, jeśli te dodatki są w stanie poprawić nadmiernie wysoki poziom homocysteiny. Dlatego wielu ekspertów obecnie nie poleca przyjmowania tych suplementów witaminowych u pacjentów, którzy chorują na hiperhomocysteinemię. Jest to jednak temat dość kontrowersyjny. Niektórzy lekarze nadal wolą leczyć swoich pacjentów za pomocą tych witamin, w nadziei, że będą one mogły zmniejszyć ryzyko zachorowania pacjentów na choroby układu krążenia.