Infekcje i toczeń

Toczeń – może rozwijać w trakcie lub wkrótce po wystąpieniu chorób grypopodobnych lub z zespołem wirusowym. Kiedy osoba choruje na grypę lub infekcję wirusową, organizm produkuje zwiększone ilości przeciwciał przeciw specyficznym częściom wirusa który zainfekował ciało chorego. Przeciwciała te pomagają układowi odpornościowemu w walce z wirusem, aby pomóc organizmowi w pozbyciu się zakażenia.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Części tych przeciwciała pozostaje zwykle przez resztę życia danej osoby, aby odeprzeć potencjalną kolejną inwazję kolejny raz tego samego wirusa jeśli ten sam wirus infekuje osobę ponownie w przyszłości. Niektóre badania wykazały, że większa ilość ludzi, którzy chorują na toczeń mają przeciwciał przeciw niektórym wirusom w stosunku do ludzi, którzy nie mają toczeń – co sugeruje, że te wirusowe zakażenia mogą potencjalnie odgrywać rolę w rozwoju tocznia.

Wirus Epstein Barr (EBV), w szczególności może inicjować lub przyczyniać się do rozwoju tocznia. EBV jest to wirus, który powoduje mononukleozę (powszechnie nazywany mono). W 1972 roku badania nad dziećmi z toczniem wykazały wyższy poziom przeciwciał EBV we krwi w porównaniu z dziećmi, które nie chorowały na toczeń. EBV jest najbardziej studiowaną infekcją w przebiegu tocznia. Liczne badania wykazały wzrost powiązania pomiędzy wysokim poziomem przeciwciał EBV we krwi i rozwojem tocznia w pewnym momencie po zakażeniu EBV. Jednak nie jest to jeszcze w 100% udowodnione, że EBV z pewnością wyzwala toczeń.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Istnieją również doniesienia o ludziach, którzy chorują na toczeń i mający rzeczywiste części wirusów w swoich tkankach. Naukowcy odkryli większe ilości EBV, parwowirusa, wirus cytomegalii (CMV), wirus opryszczki i ich cząstek w ciałach ludzi, którzy chorują na toczeń w porównaniu do ludzi, którzy nie mają tocznia. Zapewnia to bezpośredni dowód, że infekcja wirusowa może potencjalnie odegrać rolę w rozwoju tocznia. Pojawiły się nawet doniesienia przypadków w literaturze medycznej osób rozwijających toczeń lub choróby toczniopodobne po innych infekcjach, takich jak CMV i parwowirusy. W rzeczywistości, zakażenie parwowirusem może spowodować chorobę, która może wyglądać dokładnie tak, jak toczeń, ale znika z upływem czasu.