Inne nowotwory w toczniu

Inne nowotwory, które mogą być bardziej powszechne u ludzi, którzy mają toczeń, obejmują: raka wątroby, raka pochwy i raka sromu (często są one zgrupowane pod wspólnym pojęciem „rak sromu i pochwy”). Jak wspomniano powyżej, szczepionka Gardasil może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka sromu i pochwy, które jest związane z infekcjami HPV.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Rak wątroby może powodować ból w prawej górnej części brzucha tuż pod żebrami, lub może powodować żółtaczkę (gdzie oczy i skóra ciała charakterystycznie żółkną). Jednakże, choroba ta jest najczęściej odkrywana przez lekarza na podstawie stwierdzenia podwyższonych wyników testów czynnościowych wątroby w badaniu krwi, a następnie przez wykonanie badania obrazowego wątroby (takiego, jak USG lub tomografia komputerowa). Chociaż częstotliwość raka pochwy i sromu (fałdy skórnej, otaczającej pochwę) wydaje się być zwiększona u osób z toczniem w porównaniu ludzi, którzy nie mają toczeń, przypadki zachorowalności są raczej rzadkie.

Regularne wizyty u ginekologa i coroczne wykonywanie badań okolic miednicy są bardzo ważne w znalezieniu tego typu nowotworu na wczesnym etapie jego obecności. Badanie przeprowadzone przez ekspertów z Islandii wykazały u pacjentów, którzy mieli toczeń, zwiększone występowanie pewnej odmiany raka skóry, zwanej rakiem płaskonabłonkowym. W innym badaniu, wykonywanym tym razem w Kalifornii, wykazano zwiększoną liczbę nowotworów nerek i tarczycy, a także raka płuc, raka wątroby i chłoniaka, u pacjentów z toczniem. Rak nerek może powodować pojawienie się bólu w dolnej części klatki piersiowej i brzucha, jego obecność widoczna jest również na podstawie badania krwi i moczu.

Zwykle jest on identyfikowany w bardzo małych ilościach na podstawie badania krwi; można go również wykryć wtedy, gdy w laboratorium przebada się próbkę moczu. Ludzie, którzy mają toczeń, narażeni są na zwiększone ryzyko pojawienia się u nich autoimmunologicznej choroby tarczycy. Dlatego też powinni oni regularnie wykonywać fizykalne badanie tarczycy (oczywiście oprócz konieczności badania krwi dla przeanalizowania sposobu funkcjonowania tarczycy). Rak tarczycy jest najczęściej odkrywany wtedy, gdy lekarz zauważy obszar znacznego obrzęku tarczycy w przedniej części szyi.

Co ciekawe, w badaniu z Kalifornii stwierdzono mniejszą liczbę nowotworów prostaty u pacjentów płci męskiej z toczniem. Nie jest to zaskoczeniem, a zauważone mniejsze ryzyko raka prostaty powtórzyło się także w kolejnych badaniach. Uważa się, że rak prostaty u mężczyzn jest chorobą hormonalną. Jednakże, jak do tej pory nie ma jednoznacznych dowodów, że u mężczyzn, którzy mają toczeń, istnieje przesunięcie w normalnej równowadze estrogenów i testosteronu. Ponadto, przyjmowane przez wielu ludzi, którzy mają toczeń, niesteroidowe leki przeciwzapalne, mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania danego mężczyzny na raka prostaty.