Jak toczeń wpływa na serce i układ krążenia?

Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną, która może mieć wpływ na niemal dowolną części ciała, najczęściej stawów, skórę, nerki, serce, płuca, krew i mózgu.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Twoje serce, naczynia krwionośne i płuca tworzą układu krążenia płucnego.  Nazwa „cardio” odnosi się do serca, pojęcie „naczyniowy” odnosi się do tętnic, żył i naczyń włosowatych, oraz „płuca” odnosi się do płuc.

Krew krąży w tym systemie transportując tlenu i inne elementy potrzebnych komórkom i tkankom do prawidłowego funkcjonowania. Kardiolodzy są lekarzami, którzy specjalizują się w leczeniu chorób serca. Pulmonolodzy są to lekarze, którzy specjalizują się w leczniu chorób płuc.

Serce

Choroby serca mogą być poważnym powikłaniem tocznia. Obecnie te powikłania są główną przyczyną śmierci wśród osób z toczniem. Badania krwi, rentgenowskie badania klatki piersiowej, elektrokardiogram (EKG) lub echokardiografii mogą być wykorzystywane, aby dowiedzie się czy masz jakąś chorobę serca spowodowaną przez toczeń.

Zapalenie osierdzia

Najczęstszą drogą którą toczeń wpływa na serce jest zapalenie osierdzia, worka, który otacza serce. Objawy zapalenia osierdzia, które mogą wystąpić u chorego to ostry ból w klatce piersiowej, a od czasu do czasu, duszność. Zapalenie osierdzia zazwyczaj nie uszkodza zdolność serca do funkcjonowania, ponieważ nie wiąże się bezpośrednio z tkanką serca. Jednak to przewlekłe zapalenie (długotrwałe) może powodować blizny tkanki serca, które mogą zakłócać zdolność serca do pompowania krwi.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Zapalenie mięśnia sercowego

Toczeń może powodować zapalenie mięśnia sercowego. Objawami są bóle w klatce piersiowej i niewyjaśnione szybkie lub nieregularne bicie serca. Zapalenie mięśnia sercowego jest często widoczne w przypadku gdy nie ma stanów zapalnych w innych mięśni ciała.

Jednakże, zapalenie mięśnia sercowego może być także spowodowane przez infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze.

Ponieważ sam toczeń dodatkową podwyższa ryzyko rozwoju infekcji – zwłaszcza jeśli pacjent przyjmuje niektóre leki immunosupresyjne – chorzy na toczeń są grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia tego typu zapalenia mięśnia sercowego.

Zapalenie wsierdzia

Toczeń może spowodować zapalenie wsierdzia. Zapalenie wsierdzia zwykle powoduje, że powierzchnie zastawek serca zmieniają swój kształt lub rozwija brodawki przypominające narośla (uszkodzenia). Te zmiany mogą zostać zakażone bakteriami – stan zwany bakteryjne zapalenie wsierdzia. Zmiany chorobowe i skrzepy mogą również odrywać się i przemieszczać do mózgu w gdzie mogą wytwarzać skrzepy krwi. Obie te możliwości są potencjalnie bardzo niebezpieczne dla życia.

Choroba wieńcowa

Tętnic wieńcowych przenoszą krew do serca. W miarę upływu czasu, cząsteczki kwasów tłuszczowych i inne cząsteczki mogą łączyć się, ze ścianami naczyń krwionośnych w postać płytek, co czyni te naczynia krwionośne węższymi a tym samym ograniczają przepływ krwi. Ten stan znany jest jako miażdżyca tętnic. Zmniejszenie przepływu krwi może spowodować boleści w klatce piersiowej. Jednakże, jeśli przepływ krwi do serca zostanie przerwany – albo blaszki lub zakrzepy krwi, która rozwija się oderwą się- możesz być narażony na atak serca.

Jeśli chorujesz na toczeń, jesteś w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Częściowo dlatego, że ludzie z toczniem mają więcej czynników ryzyka rozwoju tej choroby, a te czynniki mogą obejmować:

– nadciśnienie z powodu choroby nerek lub stosowania kortykosteroidów

– podwyższony poziom cholesterolu z powodu stosowania kortykosteroidów

– cukrzyca typu 2 z powodu stosowania kortykosteroidów

-nieaktywny, siedzący tryb życia ze względu na zmęczenie, problemy ze stawami i / lub ból mięśni