Jak należy przyjmować bisfosfoniany w toczniu?

Bisfosfoniany mogą być podawane w postaci tabletek lub dożylnie (IV) bezpośrednio do naczyń krwionośnych. Dawki w formie pigułek mogą być przyjmowane albo codziennie, albo co tydzień lub nawet co miesiąc. Preparaty w formie tabletek nie wchłaniają się jednak bardzo dobrze z żołądka i jelit, gdy znajduje się w nich jakakolwiek inna żywność, leki lub płyny (inne niż woda). Dlatego też tabletki muszą być zażywane z samego rana na pusty żołądek.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Bardzo ważne jest przy tym, aby nic nie jeść ani nie pić (oprócz wody) ani nie przyjmować jakichkolwiek innych leków przez co najmniej trzydzieści do sześćdziesięciu minut po połknięciu preparatu. Nawet jeden łyk kawy może sprawić, że żołądek nie będzie w stanie prawidłowo wchłaniać tych leków. Jednakże, istnieje obecnie jeden wyjątek od tej reguły. Rizedronian można zażywać w postaci środka o opóźnionym uwalnianiu, zwanego Atelvia, który może być przyjmowany razem z śniadaniem (zamiast oczekiwania trzydziestu minut na jego zjedzenie). Sprawia to, że ​​zażywanie tabletek Atelvia staje się mniej skomplikowane w stosunku do innych bisfosfonianów w formie pigułek.

Bisfosfoniany mogą być potencjalnie drażniące dla rejonu błony śluzowej przełyku i żołądka. Jeśli pigułki bardzo długo rozpuszczają się w obrębie błony śluzowej przełyku, może to być irytujące, ponieważ powoduje zaburzenia żołądkowe, zgagę, a nawet potencjalnie możliwe wrzody. W związku z tym, bardzo ważne jest, aby popijać tabletki bisfosfonianu za pomocą 8 ml czystej wody i nie jeść żadnych posiłków na co najmniej trzydzieści minut po przyjęciu leku. W związku ze wspomnianym działaniem drażniącym, formy pigułek powinno się unikać u ludzi, którzy mają poważne problemy z przełykiem i żołądkiem, takie jak przepuklina rozworu przełykowego, ciężki refluks żołądkowo-jelitowy lub nieprawidłowa motoryka przełyku.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Formy aplikowane dożylnie mają tę podstawową zaletę, że nie powodują problemów żołądka i przełyku tak, jak lek w postaci pigułki – są one zatem często korzystniejsze u chorych borykających się z takimi przypadłościami. Do leczenia osteoporozy poprzez podawanie dożylne zostały zatwierdzone przez FDA dwie formy leku. Ibandronian (Boniva) jest podawana raz na trzy miesiące, natomiast kwas zolendronic (Reclast) podany jest tylko raz w ciągu roku. W związku z tym, te substancje mają również tę zaletę, że nie trzeba przyjmować ich tak często, jak lek w postaci pigułki.