Jak radzić sobie z depresją w toczniu?

Ponieważ toczeń może zmusić Cię do wprowadzania zmian w swoim życiu, a jakakolwiek zmiany nie zawsze są proste, zrozumiałe jest, że można czasami czuć się zdołowanym. Sezon wakacyjny może wzmacniać wszelkie poczucie izolacji i samotności.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

depresja-toczen

Ogólnie rzecz biorąc, osoby z przewlekłymi chorobami takimi jak toczeń, są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia depresji. Badania wykazały, że aż 60% osób z przewlekłą chorobą może zmierzyć się z depresją w pewnym momencie w ich życiu. Jest to bardzo ważne, aby rozpoznać te uczucia, a jeśli odczuwasz smutek lub depresję, która trwa dłużej niż kilka tygodni.

Pięć etapów depresji

Gdy ktoś cierpi jakąkolwiek stratę, będzie nieuchronnie przechodził przez pięć etapów depresji.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Gdy dowiadujesz się, że masz nieuleczalną chorobę jak toczeń – to z pewnością pewien rodzaj straty. Być może czujesz, że straciłeś wizję życia, której spełnienia oczekiwałeś. To uczucie straty jest ważne i należy sobie z nim poradzić, zanim będzie można przejść do etapu 5 – akceptacji. Każdy przechodzi przez te etapy w różnym tempie, i nie ma dwóch osób dla których to wygląda tak samo. Niektórzy uważają, że etap depresji trwa najdłużej, dla innych jest to złość, a jeszcze dla innych może to być zaprzeczenie i tak dalej.

Oto pięć etapów:

1. Odmowa
2. Gniew
3. Targowanie się
4. Depresja
5. Akceptacja

Niektóre znaki ostrzegawcze depresji klinicznej i gdzie szukać pomocy

Jeśli czujesz się niektóre lub wszystkie z tych następujących objawów, skonsultuj się z kimś, kogo kochasz i ufasz mu i / lub zwró
się o pomoc medyczną. Nie zawsze trzeba przechodzić przez to samemu, istnieją ludzie, których to interesuje.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Znaki ostrzegawcze, których nie należy ignorować:

 • Uczucie pustki, beznadziei, albo bezsilności i poczucie, że nie można normalnie funkcjonować przez samopoczucie
 • Utrata zainteresowania rzeczami, które lubiłeś lub uczucie, że nic więcej nie jest w stanie sprawić ci radości
 • Poczucie, że więcej już nie zniesiesz
 • Czujesz się jak porażka i że nikt nie dba o ciebie.

Jak zwalczyć depresję w toczniu?

 • Otocz się osobami wspierającymi Jeśli masz wielką rodzinę i przyjaciół wokół siebie, może to być ważną siecią dla każdego z chroniczną chorobą. Jeśli twoja rodzina lub przyjaciele są daleko, albo oni „po prostu nie rozumieją”, wtedy spróbuj znaleźć grupy internetowego lub lokalnego wsparcia dla innych chorych na toczeń lub cierpiących na choroby przewlekłe.
 • Spróbuj utrzymać zdrowy styl życia – Pomimo tocznia, ważne jest, aby nadal być dobrym dla siebie, jeść zdrowo, uzyskać wystarczająco dużo odpoczynku i regularnie ćwiczyć
 • Dlaczego martwić się o jutro, kiedy można kontrolować wszystko to, co się dziś osiągnęło? To może pomóc uspokoić przytłaczające uczucie martwienia się o wszystko, co trzeba zrobić i po prostu pomóc przejść przez ten dzień.
 • Staraj się być aktywny nawet jeśli masz dni, że nie chce ci się poruszać, staraj się pozostać aktywny ogólnie. Bądź zaangażowany w hobby, kluby, grupy, jogę lub tai chi lub jakiekolwiek inne ćwiczenia ciała i umysłu. Ten rodzaj zaangażowania może naprawdę podnieść na duchu i sprawić, że będziesz czuł, że górujesz nad chorobą.
 • Miej listę rzeczy, które sprawiają, że czujesz się lepiej, jak zabawny film, muzyka, którą lubisz, specjalny spacer, spotykanie się z przyjaciółmi. Zachowaj tę listę jako przydatną dla tych trudniejszych dni. Gra umysłu / ciała jest bardzo ważnym czynnikiem dobrego samopoczucia.
 • Miej informacje na temat tocznia – Im więcej wiesz o swoich możliwościach medycznych, tym więcej pytań można zadać lekarzowi i innym dostawcom usług medycznych, tym bardziej silny się poczujesz!
 • Obserwuj negatywne rozmowy z samym sobą. Zmień je w dialogi pozytywne. Obecnie wszyscy jesteśmy winni bycia wrogami dla samych siebie. Niestety, z biegiem czasu, negatywne rozmowy mogą siać spustoszenie na naszej samooceny. Bądź miły dla siebie, mając wiarę w to, że robisz to co najlepsze, co można w danym dniu. Toczeń jest nieprzewidywalny i jeśli jest źle przez dłuższy czas (dzień, tydzień, miesiąc lub kilka) to tym, czego twoje ciało domaga się, jest uhonorowanie swojego ciała i samopoczucia, więc bądź dla siebie dobry!