Jak światło słoneczne wpływa na tocznia

U większości chorych na toczeń będzie rozwijać się zaczerwienienie skóry po zbyt długim przebywaniu na słońcu. Głównym winowajcom tego stanu jest promieniowanie ultrafioletowe (UV) UVB lub „słoneczne”. Większość ludzi z toczniem i chronicznym skórnym toczniem, jest nadmiernie wrażliwych na światło UV.

Niektórym pacjentom wrażliwym na światło może również zaszkodzić ultrafioletowe światło (UVA) lub nawet światło widzialne, najczęściej niebieskie / fioletowe. Promieniowanie UV uszkadza komórki skóry (keratynocyty), powodując ich obumarcie. U zdrowych ludzie bez tocznia, te martwe komórki są usuwane szybko i każdy stan zapalny spowodowany przez wywołane przez słońce uszkodzenia skóry jest krótkotrwały (oparzenia słoneczne). Jednak u pacjentów z toczniem, komórki skóry mogą być bardziej wrażliwe na wywołane przez słońce uszkodzenia i istnieje coraz więcej dowodów na to, że umierające (apoptotyczne) komórki nie są usuwane wydajnie.

Reakcje immunologiczne i stany zapalne są normalnymi reakcjami organizmu na infekcję, ale tutaj są generowane niewłaściwie reakcje przez umierające komórki a ciało wzmacnia odpowiedź immunologiczną przeciwko własnym składnikom komórkowym. Końcowy rezultat tego procesu u osób podatnych na pewne rodzaje tocznia to rozwój charakterystycznych wysypek światłoczułych. Autoprzeciwciała w szczególności, często znajdują się u osób z tymi wysypkami.