Jak toczeń wpływa na kości?

Osteoporoza to stan, w którym kości stają się mniej gęste i bardziej narażone na pęknięcia. Złamania w osteoporozie mogą prowadzić do znacznego cierpienia i niepełnosprawności. Osteoporoza jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Czynniki ryzyka rozwoju osteoporozy:

– osoby z dodatnim wywiadem rodzinnym

– kobiety będące w wieku pomenopauzalnym, we wczesnej menopauzie lub nieposiadające miesiączki (brak miesiączki)

– chorzy stosujący niektóre leki, takie jak kortykosteroidy (steroidy, glukokortykoidy)

– nie wystarczająca ilość wapnia w diecie

– nie wystarczająca aktywność fizyczna

– palenie

– picie zbyt dużej ilości alkoholu.

Badania wykazały wzrost utraty kości i wzrost ilości złamać u pacjentów z toczniem. W rzeczywistości, kobiety z toczniem mogą być prawie pięć razy bardziej narażone na złamania z powodu osteoporozy. Osoby z toczniem mają zwiększone ryzyko osteoporozy z wielu powodów.

Zacznijmy od tego, steroidowe leki często stosowane w leczeniu tocznia mogą powodować znaczną utratę masy kostnej.

Ponadto, ból i zmęczenie spowodowane chorobą mogą wynikać z aktywności, zwiększając ryzyko osteoporozy.

Badania wykazują również, że utrata kości  w toczniu może występować jako bezpośredni skutek choroby.

Jak zapobiegać utracie kości i osteoporozie w toczniu?

Strategie zapobiegania i leczenia osteoporozy u ludzi z toczniem nie różnią się znacznie od leczenia tych, którzy nie mają tocznia.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Odżywianie:

Dieta bogata w wapń i witaminę D jest ważna dla zdrowych kości. Dobrym źródłem wapnia są produkty mleczne, ciemnozielone, warzywa liściaste i pokarmy z dodatkiem wapnia. Ponadto, suplementy mogą pomóc w zapewnieniu odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D. Witamina D odgrywa ważną rolę w absorpcji wapnia i zdrowiu kości. Jest ona syntetyzowana w skórze w wyniku ekspozycji na światło słoneczne.

Podczas gdy wiele osób jest w stanie dostarczyć sobie wystarczającą ilość witaminy D naturalnie, nadmierna ekspozycja na słońce może wywołać u niektórych osób problemy toczniem. Osoby te mogą wymagać przyjmowania, suplementów witaminy D, w celu zapewnienia sobie odpowiedniego dziennego spożycia.

Ćwiczenia:

Podobnie jak mięśnie, kość jest żywą tkanką, która reaguje na wykonywanie ćwiczeń przez co staję się coraz silniejsza. Najlepszym ćwiczeniem dla kości są ćwiczenie obciążające która zmuszają organizm do pracy wbrew grawitacji. Niektóre przykłady to chodzenie, wchodzenie po schodach, podnoszenie ciężarów i taniec.

Ćwiczenia mogą być trudne do wykonywania dla osób z toczniem, ze względu na bóle stawów i zapalenia, bóle mięśni i zmęczenie. Jednakże, regularne ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu utracie masy kostnej, jak również zapewnić wiele innych korzyści zdrowotnych.

Zdrowy tryb życia:

Palenie jest szkodliwe dla kości, a także serca i płuc. Kobiety, które palą, mają tendencję do wchodzenia w menopauzę wcześniej, wywołując wcześniejszą utratę masy kostnej. Ponadto palacze mogą wchłonąć mniej wapnia z pożywienia. Alkohol może również negatywnie wpływać na zdrowie kości. Ci, którzy piją w dużym stopniu są bardziej podatne na utratę masy kotnej i złamania kości, zarówno z powodu złego odżywiania i zwiększonego ryzyka upadku.

Badanie gęstości kości:

Testy znane jako specjalistyczne badania gęstości kości (BMD) badają gęstość kości w różnych miejscach ciała. Testami tymi można wykryć osteoporozę, występujące pęknięcia i może pomóc przewidzieć prawdopodobieństwo przyszłego złamania. Ludzie z toczniem, zwłaszcza przyjmujący sterydy powinni wykonać badanie gęstości kościi.

Leki:

Istnieje wiele leków w celu zapobiegania i leczenia osteoporozy.

– alendronian, Fosamax® (również dopuszczony do stosowania u mężczyzn)

– ryzedronian, Actonel®

– ibandronian, Boniva®

– raloksyfen, Evista®

– kalcytonina, Miacalcin®

– teryparatydem Forteo®