Jakich korzyści można oczekiwać od bisfosfonianów w toczniu?

Celem przyjmowania bisfosfonianów jest to, aby zmniejszyć dzięki nim ryzyko zachorowania na osteoporozę i pojawienie się złamanych kości. Omawiane preparaty ogół potrzebują sześciu do dwunastu miesięcy, aby móc znacznie zwiększyć gęstość kości. Substancje te nie będą działać, o ile nie przyjmuje się równolegle odpowiednich ilości wapnia i witaminy D (patrz: poprzednie akapity).

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Lekarz może zalecić powtórzenie badania skaningowego metodą DXA – zwykle następuje to po jednym do dwóch lat – aby sprawdzić, czy jest poprawa w gęstości kości, czy też nie. Większość ekspertów od leczenia osteoporozy zgadza się, że nawet, jeśli gęstość kości pozostawała stabilna (innymi słowy, nie pogorszyła się, ani nie zrobiła się silniejsza), to ryzyko zachorowania na złamanie kości wciąż może istnieć. Natomiast ze względu na zażywanie bisfosfonianów może nastąpić rzeczywista poprawa architektury samych kości, powodując tym samym, że stają się one silniejsze. Przeprowadzone w tej materii badania pokazują, że zwiększenie gęstości kości o zaledwie trzy procent zmniejsza ryzyko zachorowania na złamanie kości aż o pięćdziesiąt procent.

Natomiast jeśli podczas przyjmowania bisfosfonianów gęstość kości pogarsza się jeszcze bardziej, może to oznaczać, że pacjent przyjmuje lek niewłaściwie. Na przykład, tabletki bisfosfonianu (z wyjątkiem preparatu Atelvia) należy przyjmować na pusty żołądek, na czczo, w godzinach porannych. Bardzo ważne jest, aby wcześniej nic nie jeść ani nie pić oraz nie zażywać jakichkolwiek innych leków przez okres co najmniej trzydziestu minut po zażyciu omawianego preparatu. Ważne jest również, aby upewnić się, że nie brakuje żadnych dawek lekarstwa.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Podczas kuracji nie należy palić papierosów ani nie pić zbyt dużych ilości alkoholu. Ważne jest również, aby utrzymywać w organizmie odpowiednią ilość witaminy D i wapnia, potrzebnych do prawidłowego wykonywania funkcji komórek tworzących kości. Jeżeli jednak, pomimo powyższych wskazówek, gęstość kości nadal się pogarsza, to lekarz może zalecić, aby przełączyć się z postaci tabletek na jedną z form zastrzyków (Boniva i Reclast), albo włączyć do terapii silniejsze leki (na przykład takie, jak Forteo lub Prolia).