Komórki obojętnochłonne błony maziowej

Płyn maziowy – jest to płyn, który występuje w stawach ciała. Stawy są zawiasami ulokowanymi między kośćmi, które pozwalają nam się poruszać. Niektóre z nich znajdują się na przykład: w biodrach, kolanach, kostkach, łopatkach i łokciach. Jeśli u kogoś rozwija się zapalenie stawów, czasami będą one produkować nadmierne ilości płynu smarującego.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Aby poczuć się lepiej, pomocne może być usunięcie przez lekarza nadmiaru płynu, aby wspomóc działanie organu. Lekarz może wysłać próbkę do laboratorium do analizy, aby pomóc dowiedzieć się, co jest przyczyną zapalenia stawów. Toczeń może wywołać zapalenie stawów. Ponieważ stan zapalny dotyczy krwinek białych, płyn maziowy (lub inny płyn o strukturze maziowej, zaliczany do płynów komórek jądrzastych) w stawach dotkniętych zapaleniem zwykle ma podwyższoną liczbę białych krwinek. Wartość ta wynosi 2000 komórek / ml lub więcej, gdy nie jest obecne zapalenie stawów.

Czasami osoby chorujące na toczeń mogą mieć też inne choroby stawów, nie związane bezpośrednio z ich chorobą, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów czy schorzenie stawów, które jest niezapalne (powstało na przykład ze względu na starzenie się lub uraz). Liczba komórek płynu błony maziowej powinna być mniejsza niż 2000 komórek / ml. Dlatego u osób, które mają zarówno toczeń, jak i zapalenie kości i stawów, takie badanie laboratoryjne może być pomocne w ustaleniu, czy obrzęk i ból stawów są wynikiem zwiększonej aktywności tocznia, czy też powstały ze względu na niepowiązane choroby zwyrodnieniowe stawów.

Niektórzy pacjenci, którzy mają toczeń, mogą mieć też ciężką chorobę nerek. W taki przypadku nerki zwiększają produkcję płynu odkładanego w organizmie, w tym właśnie na obszarze stawów (jest to stan zwany zespołem nerczycowym). Co prawda nie zdarza się to bardzo często, ale kiedy już wystąpi, z powodu tego nadmiernego płynu stawy mogą puchnąć. Liczba komórek płynu maziowego w tym przypadku będzie również wynosiła mniej niż 2.000 komórek / ml.