Krwotok płucny w toczniu

Określenie „krwotok” jest terminem medycznym używanym dla „krwawienia”. Dlatego wystąpienie „krwotoku płucnego” oznacza pojawienie się krwawienia w płucach. Podobnymi pojęciami używanymi do opisania tego problemu płucnego są: „krwotok pęcherzyków płucnych” i „krwotoczne zapalenie pęcherzyków płucnych”. Pojawienie się tych chorób nie jest tym samym, co one schorzenie, zwane odkrztuszaniem krwi (medycznie znane jako „krwioplucie”).

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

W rzeczywistości, odkrztuszanie krwi pojawia się zazwyczaj ze względu na inne problemy płuc niż krwotok płucny. Krwotoki płucne mogą wystąpić wtedy, gdy istnieje poważny stan zapalny i uszkodzenia w pęcherzykach płucnych, powodujące wyciek krwi do płuc. Objawy są zazwyczaj podobne do tych towarzyszących ostremu toczniowemu zapaleniu płuc: gorączka, kaszel i duszność (przy okazji są to te same objawy, co w przypadku zakaźnego zapalenia płuc).

Chociaż toczeń jest jedną z możliwych przyczyn pojawienia się krwotoku płuc, krwawienie może występować również w przebiegu innych układowych chorób autoimmunologicznych (zwłaszcza w zapaleniu naczyń), jak również występować z powodu zakażenia lub reakcji na podawanie niektórych leków. Kiedy schorzenie rozwinie się z powodu SLE, krew w plwocinie pojawia się w około połowie przypadków. Zwykle osoba z krwotokiem płucnym szybko staje się chora. Większość ludzi zmuszonych jest do korzystania ze specjalnej maszyny zwanej wentylatorem, która pomaga im oddychać. Przebieg krwotoku płucnego może być bardzo podobny do zakaźnego zapalenia płuc.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Lekarze traktują większość przypadków antybiotykami (na wszelki wypadek w razie stanu, gdyby pojawiła się infekcja). Zazwyczaj lekarz zauważają, że toczeń jest aktywny również w innych częściach ciała. W rzeczywistości, niemal sto procent pacjentów, którzy mają krwotok wyrostka, ma również zapalenie nerek . Wyniki badań są bardzo podobne u tych pacjentów, którzy mają toczniowe zapalenie płuc, i u tych, którzy mają rzeczywiste zakażenie (zapalenie płuc). Obecność nacieków wyrostka zazwyczaj widoczna jest na prześwietleniu klatki piersiowej.

Ponieważ jest to prawie niemożliwe, aby stwierdzić na tej podstawie, czy pacjent ma krwotok płucny w wyniku układowego toczenia i zapalenia płuc czy może z powodu ciężkiej infekcji, często konieczne jest wykonanie zabiegu bronchoskopii (jak omówiono powyżej w części dotyczącej zapalenia płuc). Lekarz może następnie przekazać próbki płynu pochodzącego z płuc do badania mikroskopowego w laboratorium, a także przeanalizować skład surowicy, aby sprawdzić, czy nie ma aktywnej infekcji.

Badania te mogą pomóc lekarzowi w ustaleniu, z którym problemem ma on do czynienia w danym przypadku. U osoby, która ma krwotok płucny, w płynie będzie obecna nadmierna ilość krwi. Ponadto, zaobserwowanie czegoś, co nazywa się hemosyderyną ciągu białych krwinek dostarczy niepodważalnego dowodu, że te krew została oczyszczona z białych krwinek (hemosyderyna jest cząsteczką zawierającą żelazo i pojawia się w podziale z czerwonych krwinek).

Ważne jest, aby wykluczyć możliwość istnienia infekcji (bo wtedy lekarz wie, że antybiotyki nie będą poprawnym sposobem leczenia dla takiej osoby). Ważne jest także, aby określić, czy dana osoba ma toczniowe zapalenie płuc, czy może krwotok płucny. Powodem jest to, że wskaźnik śmiertelności w przypadku krwotoku płucnego jest bardzo wysoki, a pacjent może wymaga jeszcze bardziej agresywnego leczenia niż to standardowo stosowane do teraii zapalenia płuc. Jeśli w płynie pobranym z płuc podczas bronchoskopii pojawi się dodatkowa krew i hemosyderyna, wówczas lekarz może mieć pewność, że u danej osoby wystąpił krwotok płucny.

Oprócz podawania wysokich dawek sterydów (które osoba ta prawdopodobnie i tak już przyjmuje z powodu rozwijającego się tocznia), lekarz będzie zazwyczaj zalecał przyjmowanie bardzo silnego leku immunosupresyjnego o nazwie Cyklofosfamid. Równolegle lekarz zaleci najprawdopodobniej częste filtrowanie krwi podczas metody leczenia nazywanej aferezą lub plazmaferezą. W leczeniu tej choroby obiecujące wydaje się być również zastosowanie rytuksymabu (Rituxan).

Na szczęście, dzięki osiągnięciom nowoczesnej medycyny, ogólne rokowania dla osób z krwotokiem płucnym wydają się ulegać obecnie znacznej poprawie. Badania przeprowadzone na początku lat dziewięćdziesiątych (i wcześniejsze) wykazały, że z powodu tego powikłania zmarło aż siedemdziesiąt pięć do dziewięćdziesięciu procent pacjentów. Natomiast najnowsze badania pokazują, że aż trzech z czterech pacjentów cierpiących z powodu tego schorzenia przeżyło krytyczny epizod choroby (choć jedne z niedawnych badań przeprowadzonych w Meksyku wykazały, że tylko trzydzieści dwa procent pacjentów ma szansę na przeżycie).

Na szczęście, skuteczność leczenia krwotoku poprawia się w miarę upływu czasu. Do tej pory nie wiadomo jednak, w jaki sposób ludzie, którzy mieli epizod krwotoku płucnego, mogą zapobiec nawrotowi choroby w przyszłości. Nie znamy żadnych długoterminowych badań, których wyniki umożliwiłyby udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niemniej jednak, ludzie, którzy mają toczeń, a którzy doznali krwotoku płucnego, mają zdecydowanie ciężką formę tocznia, i powinni być poddawani intensywnej terapii pod bardzo ścisłą kontrolą lekarzy przez resztę ich życia. Zarówno pacjent, jak i lekarz, powinni podjąć wszelkie odpowiednie środki ostrożności w związku z toczniem i traktować wszelkie objawy poważnie.

1. Terminem na określenie krwawienia pojawiającego się w obrębie płuc z powodu ciężkiego zapalenia płuc z toczniem jest „krwotok płucny”.

2. Krwotok płucny jest rzadkim, ale ciężkim powikłaniem związanym z toczniem. Schorzenie to może mieć wysoki wskaźnik śmiertelności nawet przy właściwym leczeniu.

3. Większość objawów krwotoku płucnego jest podobne do tych związanych z zapaleniem płuc (kaszel, gorączka i duszność), ale czasami podczas odkasływania w plwocinie może pojawić się krew lub inna wydzielina.

4. Leczenie krwotoku płucnego jest ukierunkowane na podawanie pacjentowi wysokich dawek sterydów i bardzo silnego leku immunosupresyjnego o nazwie cyklofosfamid, wraz z podjęciem specjalistycznego leczenia o nazwie afereza lub plazmafereza.