Który z bisfosfonianów jest zatem najlepszy do przyjmowania w celu zminimalizowania ryzyka powstania osteoporozy?

Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać jeden lek w porównaniu do innych. Istotnym czynnikiem jest koszt terapii. W chwili pisania tego tekstu, alendronian (Fosamax) oraz ibandronian (Boniva) były jedynymi bisfosfonianami, które dostępne były w postaci ogólnej. Takie leki są z reguły znacznie tańsze w porównaniu do innych form (na przykład Actonel). Z pewnością jest to ważny czynnik, jeśli płaci się za kurację z własnej kieszeni, albo gdy nie ma się wystarczających zniżek z tytułu recepty. Jednakże, nawet wtedy, jeśli masz dobre ubezpieczenie, większość planów kuracyjnych obejmuje preparaty, za które musisz zapłacić więcej z powodu ich bardzo drogiej marki (należą do nich takie preparaty, jak Actonel lub Atelvia) w porównaniu do substancji podejmowania ogólnego (takich, jak alendronian lub ibandronian).

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Jeśli absolutnie nie chcesz zgodzić się na stosowanie skomplikowanego schematu doustnego przyjmowania bisfosfonianów, w którym musisz ściśle przestrzegać trzydziestu do sześćdziesięciu minut przerwy przed zjedzeniem czegokolwiek lub przyjęciem innych leków, to może warto rozważyć zażywanie postaci preparatu o opóźnionym uwalnianiu, zwanej ryzedronianem (Atelvia). Jeśli możesz sobie pozwolić na wyższe koszty kuracji, i nie chcesz być ograniczony skomplikowanym schematem leczenia, który dotyczy podejmowanie innych pigułek bisfosfonianamu, najlepszym wyborem dla Ciebie może być właśnie Atelvia.

Dla ludzi, którzy mają trudności z połykaniem tabletek i którzy preferują płynne leki, inna opcją może być preparat Binosto. Binosto ma formę syropu o smaku truskawkowym z alendronianu sodu, który rozpuszcza się w 4 ml wody o temperaturze pokojowej. Po tym, gdy pęcherzyki (wrzenie) zanikną, płyn miesza się, a następnie spożywa. Ten lek musi być nadal przyjmowany na pusty żołądek, w godzinach porannych, z żadną inną żywnością lub lekami przyjmowanymi przez co najmniej trzydzieści minut później. Ponieważ ta forma tabletek Fosamax (alendronian) nie posiada tańszego odpowiednika generycznego, alendronian jest preparatem stosunkowo drogim.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Pacjenci, którzy mają problemy z funkcjonowaniem przełyku i żołądka, mogą mieć pewne trudności z tolerowaniem tabletek bisfosfonianamu lub mogą chcieć uniknąć potencjalnych skutków ubocznych ze strony układu trawiennego. Takie osoby powinny więc rozważyć albo zażywanie ibandronianu (Boniva) w formie zastrzyków powtarzanych co trzy miesiące, albo zastrzyków kwasu zolendronic (Reclast), dokonywanych raz w roku.

Mogą istnieć istotne różnice w stopniu skuteczności wspomnianych leków w kontekście zapobiegania złamaniom kości (wskazują na to niektóre badania). Dlatego też lekarz może zaproponować szczególną formę bisfosfonianu w przypadku konkretnego pacjenta, jeśli uważa on, że akurat u niego dany preparat może okazać się lepszy w zapobieganiu złamaniom kości.