Których leków i ziół należy unikać jeśli choruje na toczeń?

O ile to możliwe, osoby z toczniem powinny unikać antybiotyków zawierających sulfonamidy, ponieważ mogą nasilać objawy tocznia u niektórych osób.  Jest bardziej prawdopodobnie, że osoby z toczniem uczulone są na sulfonamidy w porównaniu do populacji ogólnej.

Trimetoprim / sulfametoksazol (Bactrim®) jest przykładem tej kategorii antybiotyków.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Istnieją także leki, które powodują toczeń indukowany lekami takimi są 0 hydralazyny i prokainamid, a także antybiotyk minocyklina – są to leki których także lepiej unikać jeśli chorujesz na toczeń.

Podczas gdy większość niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) jest bezpiecznych dla osób chorych na toczeń – to tylko dla tych którzy nie mają problemów z nerkami, leki te należy przyjmować dopiero po konsultacji z lekarzem.

Ludzie z toczniem powinni unikać przyjmowania ibuprofenu (Motrin® i Advil®) – ibuprofen u chorych na toczeń został powiązany z aseptycznym zapaleniem opon mózgowych (często z ciężkim bólem głowy, sztywnością karku, gorączką).

Co do ziół i suplementów, osobom z toczniem zaleca się unikania lucerny (Medicago sativa) lub jakiekolwiek suplementy który zawiera lucernę. Ponadto, hormonu melatonina stosowana w celu regulowania snu. Ponadto, należy również unikać suplementów zawierających Echinacea, ponieważ pojawiły się doniesienia sugerujące, że suplement ten może brać udział w wywoływaniu lub pogorszeniu się tocznia.