Łysienie w toczniu

Istnieją dwa główne rodzaje łysienia lub wypadania włosów, które mogą wystąpić u osób z toczniem. Pierwszą formę, łysienie bliznowate, opisałam krótko w części dotyczącej DLE. Łysienie bliznowate jest obszarem trwałej utraty włosów, powstałej zazwyczaj ze względu na DLE.

Najlepiej jest traktować go agresywnie i szybko, aby zapobiec trwałemu wypadaniu włosów. Kremy kortyzonowe i zastrzyki z kortyzonu mogą być w tym celu pomocne, ale większość ludzi najbardziej korzysta w wyniku podawania leków ogólnoustrojowych, takich jak hydroksychlorochina.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Inną formą łysienia jest łysienie bez blizny. Innym termin na określenie tego schorzenia jest „toczeń włosów”. Ta forma łysienia jest najpowszechniej występującym problemem nieswoistym skóry u osób, które mają toczeń. Polega on na wypadaniu włosów; pasma włosów często są kruche i łatwo pękają, pozostawiając krótkie kosmyki włosów często określane jako kosmyki.

Rozproszone blizny łysieniowe nie mogą występować na całej skórze głowy, ale mają tendencję do bycia najbardziej widocznymi w przedniej włosów. Ten typ utraty włosów wynika z osłabienia mieszków włosowych podczas okresów odpoczynku od nasileń tocznia (tzw. łysienie telogeniczne), powstałego prawdopodobnie w celu oszczędności energii i kalorii w organizmie dla zachowania ważniejszych funkcji życiowych, niż wzrost włosów. Ten rodzaj schorzenia jest zazwyczaj odwracalny i włosy odrastają, gdy tylko leczenie tocznia zacznie przynosić odpowiednie skutki.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Zarówno ludzie, którzy mają blizny, jak i ci, którzy ich nie mają, powinni unikać ekspozycji na słońce i chronić skórę głowy przed promieniowaniem ultrafioletowym. Należy nosić kapelusz, gdy jesteś na zewnątrz, i codziennie stosować ochronę przeciwsłoneczną na wszystkich odsłoniętych obszarach skóry.

Innym rodzajem łysienia bez blizny, który może wystąpić u osób z toczniem, jest łysienie plackowate. Łysienie plackowate jest tak naprawdę inną chorobą autoimmunologiczną, w przebiegu której układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe i powoduje wypadanie włosów. Zwykle występują wówczas małe obszary łysienia. W tych obszarach mogą pojawiać się pewne włosy, które są o wiele krótsze niż zwykle; ta choroba może być łatwo wykryta podczas badania fizykalnego.
Widoczne jest porównanie łysienia bliznowatego u osoby, która ma toczeń przed (A) i po leczeniu (B). U tej osoby rozwinęło się łysienie bliznowate podczas nasilenia objawów toczniowego zapalenia nerek. Należy zauważyć, że wypadanie włosów jest najbardziej powszechne w przedniej części głowy (A). Ta osoba będzie prawdopodobnie nosiła specjalne chusty, aby mogła pokryć głowę. Po leczeniu kombinacją mykofenolanu i prednizonemu (a oprócz nich także hydroksychlorochiny), włosy tej osoby odrosły do punktu, w którym mogą już być stylizowane (B).

Jednak u pacjentów z toczniem mogą być również inne przyczyny wypadania włosów. Będą to na przykład choroby tarczycy oraz stres, które mogą czasami powodować utratę włosów (z których oba są odwracalne). Wypadanie włosów mogą również powodować leki – takie, jak steroidy, metotreksat, leflunomid i cyklofosfamid. Na szczęście, po tym, jak pacjenci przerywają kurację tymi lekami, naruszone do tej pory włosy odrastają. Ponadto, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, może rozwijać się wypadanie włosów związane ze starzeniem się i czynnikami genetycznymi, które lekarz powinien zawsze brać pod uwagę w momencie, kiedy włosy nie odrastają normalnie po leczeniu tocznia i po wykluczeniu innych przyczyn.