Motyl na twarzy w toczniu – wysypka policzkowa

Toczeń – jest powszechną i przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która z nieznanych powodów, powoduje, że układ odpornościowy atakuje własne tkanki i narządy, w tym stawy, nerki, serce, płuca, mózg, krew, lub skórę największy organ ciała). Toczeń powoduje różnorodne niszczące objawy. Może mieć wpływ na niemal każdy narząd w organizmie i trudno jest przewidzieć jego przebieg, powoduje także rozległe infekcje i stany zapalne. Wysypka o kształcie motyla (znana również jako ostry skórny toczeń) jest tylko jednym z czterech rodzajów tocznia i jest związany ze skórą.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

motyl-na-twarzy

Czym jest wysypka policzkowa o kształcie motyla?

Jest to stan skóry, który zazwyczaj charakteryzuje się występowaniem wysypki na całych kościach policzkowych oraz nad grzbietem nosa. Te wysypki mają zazwyczaj czerwony lub fioletowy kolor, albo występują w postaci czerwonych plam, albo obszar jest całkowicie zaczerwieniony. Wysypka może być łagodna lub ciężka, ale zwykle nie jest bolesna. Może być swędząca jeśli bardziej przypomina wysypkę niż rumień, a niektórzy pacjenci nawet zgłaszają uczucie „gorąca”.

Wysypka ta ma kształt przypominający motyla. Ta konkretna wysypka jest typowa dla osób cierpiących na SLE (toczeń rumieniowaty układowy), ale choć występuje tylko u 40% pacjentów, to jest główną przyczyną tego, że większość organizacji związanych z toczniem ma motyla jako swój symbol. To dlatego m.in. zdecydowaliśmy się na motyla w naszym logo!

Więc co może powodować wysypkę w kształcie motyla?

 • Toczeń rumieniowaty układowy (SLE): SLE jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która wywołuje atakowanie komórek, tkanek i narządów własnego organizmu. To może faktycznie doprowadzić do uszkodzenia narządów i / lub wywołać dysfunkcje narządów. Te narządy, które są najczęściej dotknięte to mózg, serce, płuca, wątroba, nerki, naczynia krwionośne, stawy, tkanki i skóra i cały system nerwowy. Nikt nie wie na pewno, co wyzwala SLE, ale niektórzy sugerują, że przyczyna tocznia leży w genetyce, zanieczyszczeniu środowiska. Zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą być dotknięci toczniem, ale występuje on głównie u kobiet w wieku rozrodczym z 15-44, choć dzieci i osoby starsze mogą mieć także toczeń. Jest także bardziej powszechny u kobiet lub Afroamerykanów, Azjatów i Latynosów przyzwoity. Wysypka motylowa występuje w przypadku około 40% chorych na toczeń *.
 • Zespół Bloom’a: Jest to rodzaj zespołu, które powoduje zaburzenia w strukturze układu chromosomalnego u osoby chorej. Jednym z jej efektów jest rozwój wysypki na naskórku tym wysypkę policzkową w kształcie motyla.
 • Borelioza: Choroba ta jest spowodowana głównie przez kleszcze, przenoszące czynnik bakteryjny, nazwany Borrelia burgdorferi, która atakuje oczy, serce, układ nerwowy, układ mięśniowo-szkieletowy i skórę. Jedna z oznak skórnych może przejawiać się w postaci wysypki policzkowej.
 • Róża: Inny czynnik bakteryjny, zwany paciorkowcem, jest odpowiedzialny za przyczynę ostrego zapalenia skóry, powoduje czerwone i bolesne wysypki policzkowe.
 • Łojotok lub łojotokowe zapalenie skóry: jest przewlekłą chorobą skóry, która nie tylko powoduje złuszczanie skóry i powstawanie łupieżu we włosów, ale także prowadzi do rozwoju wysypki na skórze, włączając wysypkę policzkową na twarzy, klatce piersiowej i szyi
 • Zapalenie skórno-mięśniowe: To jest schorzenie tkanki łącznej, które powoduje zapalenie skóry i mięśni, a to jedna z przyczyn wysypki policzkowej.
 • Nadwrażliwość na światło: Długa ekspozycja na działanie szkodliwych promieni słonecznych powoduje także wysypkę policzkową, zwłaszcza u tych osób, które mają ekstremalną nadwrażliwość.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Skąd mam wiedzieć, czy to toczeń?


Czy obecność wysypki w kształcie motyla jest znakiem, że masz toczeń, czy jest to coś zupełnie innego? Jest to dość kłopotliwe. Jak wiemy, wysypki w ogóle, mogą być spowodowane przez różne rzeczy, począwszy od alergii, chorób, zmian temperatury ciała, do egzemy, do zmieniających się produktów do pielęgnacji skóry lub proszku do prania. Więc po prostu obecność wysypki, a nawet wysypka w kształcie motyla nie jest powodem do paniki. Innym czynnikiem, który utrudnia osobie niebędącej lekarzem, określenie, co to jest, to to, że trądzik różowaty i wysypka toczniowa mogą wyglądać bardzo podobnie. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszelkie inne nietypowe objawy, jakie mogą wystąpić; takie jak głębokie zmęczenie, ból obrzęk i / lub sztywność stawów, gorączka, zmiany masy ciała, oraz obecność zespołu Raynaud’sa.

American College of Rheumatology stworzyło zestaw kryteriów, aby pomóc lekarzom w diagnozowaniu tocznia. Osoba musi spełniać 4 z 11 konkretnych kryteriów diagnozowania. Ważne jest, aby pamiętać, że posiadanie kilku objawów nie oznacza, że ma się toczeń.

Kryteria te obejmują:

 • policzkowa wysypka – wysypka w kształcie motyla, która zwykle znajduje się na grzbiecie nosa i policzków.
 • wysypka krążkowa – wysypka zwykle znajdująca się na głowie, ramionach, klatce piersiowej lub plecach.
 • wrażliwość na światło
 • owrzodzenia jamy ustnej
 • zapalenie stawów
 • zaangażowanie serca lub płuc
 • problemy z nerkami
 • napady padaczkowe lub inne problemy
 • neurologicznePozytywne wyniki badań krwi
 • zmiany w normalnych parametrach krwi

Jeśli występują niektóre z tych objawów, i masz wątpliwości, że możesz mieć toczeń, odwiedź Fundację Molly ds. walki z toczniem, by znaleźć wykwalifikowanego lekarza w swojej okolicy.

 

Różnice między trądzikiem różowatym i wysypką policzkową


Nie jest to łatwe do rozróżnienia ale te szczegółowe opisy mogą pomóc. Istotne jest to, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do trwałej i niewyjaśnionej wysypki, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem dermatologiem (lekarz, który specjalizuje się w leczeniu skóry).

Trądzik różowaty ma trzy etapy:

1. Postać wstępna: łatwo się rumienisz, ale przechodzi.
2. Postać naczyniowa: łatwo się rumienisz i dłużej to pozostaje, ponieważ naczynia krwionośne na twarzy pozostają rozszerzone dłużej. Twoja skóra może być bardziej wrażliwa.
3. Zapalny trądzik różowaty: Skóra pozostaje czerwona; występują stany zapalne i trądzik typu torbieli. U mężczyzn, nos może zostać rozbudowany i bulwiasty.

Ponieważ trądzik różowaty jest spowodowany przez stan zapalny, a skórę łatwo podrażnić, można rzeczywiście odczuwać gorąco. W trądziku różowatym, nigdy nie stosuj balsamu, aby spróbować ukoić skórę, chyba że jest to zalecany przez dermatologa krem nawilżający. Trądzik różowaty można leczyć miejscowo lekami na receptę.. Trądzik różowaty rzadko oczyszcza się we własnym zakresie i ma tendencję do pogorszenia, więc pamiętaj aby skonsultować się z lekarzem odnośnie każdej niewyjaśnionej uporczywej wysypki lub podrażnienia.

 

Rodzaje wysypek toczniowych:


Teraz, gdy mamy omówione i opisane objawy wysypki w trądziku różowatym, tutaj są trzy rodzaje wysypki toczniowej, w celu dokonania porównania:

1. Ostry skórny toczeń (znany również jako toczniowa wysypka w kształcie motyla )

Jest to rodzaj stanu skóry, który zazwyczaj charakteryzuje się występowaniem wysypki na całych kościach policzkowych, oraz nad grzbietem nosa. Te wysypki mają zazwyczaj czerwony lub fioletowy kolor, a obszar albo jest całkowicie czerwony albo przyjmuje wzór plam, które mogą być płaskie lub wypukłe. Wysypka może być łagodna lub ciężka, ale zwykle nie jest bolesna. Może być swędząca jeśli jest to bardziej jak wysypka niż rumień, a niektórzy pacjenci nawet zgłaszają uczucie „gorąca”. Wysypka na twarzy przypomina kształt motyla ze skrzydłami rozpostartymi w poprzek nosa i policzków. Ponieważ wysypka ta jest jednym z najbardziej widocznych i rozpoznawalnych objawów tocznia (chociaż występuje tylko u około 40% pacjentów z toczniem) wiele organizacji związanych z toczniem rumieniowatym, wybrało motyla jako symbol.

2. Podostre skórne zmiany toczniowe, które można podzielić na dwie kategorie:

a. Pierwszy typ jest bardzo wrażliwy na opalanie (tzw nadwrażliwość słoneczna) i wygląda jak czerwone pryszcze, gdy wysypka zaczyna się rozwijać. Może być również opisany jako zmiany przypominające łuszczycę – z czerwonymi łuszczącymi się plamami na ramionach, barkach, szyi i tułowiu z mniejszą liczbą plam na twarzy. Te pryszcze stają się większe i łuski zaczynają pojawiać się w trakcie trwania wysypki. Pacjenci zwykle skarżą się na umiarkowany do ciężkiego świądu związanego z tą wysypką. Ponownie, ekspozycja na słońce zazwyczaj pogarsza przebieg i wysypka może pojawić się na twarzy, klatce piersiowej, ramionach itp.

b. Drugi typ rozpoczyna się płaskimi zmianami, które rozprzestrzeniają się tworząc uszkodzenia otoczone czerwonym pierścieniem z drobnymi łuskami na brzegach. Z biegiem czasu, centrum tych zaczerwienionych obszarów rozjaśnia tak że w końcu wysypka może wyglądać jak szereg okrągłych, czerwonych obszarów z otworami w środku. Może pojawić się na twarzy, szyi, klatce piersiowej, ramionach i plecach. Te wysypki też są swędzące i nasilają się podczas ekspozycji na słońce. Zwykle goją się bez pozostawienia blizn, ale mogą zostawić obszary depigmentacji, w miejscach gdzie wystąpiły.

3. Przewlekły toczeń rumieniowaty (zwany również DLE, krążkowy toczeń skórny ) Zmiany te znajdują się tylko u około 20% pacjentów z SLE. Przewlekły krążkowy toczeń występuje także u ludzi, którzy nie mają żadnego śladu tocznia układowego. U pacjentów z toczniem dyskoidalnym, ogranicza się on tylko do skóry. Uszkodzenia są rzadko spotykane poniżej podbródka, występują najczęściej na skórze głowy (często powodując utratę włosów), oraz w obrębie małżowiny usznej, a prawie nigdy na nogach.

Są to zwykle nieco wyniesione, czerwone lub różowe obszary tworzące płatki lub skorupę na powierzchni skóry. Centralny obszar zapada się i w miarę upływu czasu mogą powstać blizny, gdy zmiany starzeją się. Mogą być swędzące i stają się większe, a następnie rozprzestrzeniają się na zewnątrz, pozostawiając centralne blizny. U osób z ciemną cerą, obszar centralny może stać się de-pigmentowy; u wszystkich osób zewnętrzny czerwony obszar może być hiperpigmentowany.

 

Leczenie


Jest to niezwykle ważne, aby skonsultować się z dermatologiem odnośnie leczenia policzkowej wysypki, lub innych wysypek na twarzy, ponieważ skóra twarzy jest zwykle bardzo wrażliwa.

Niektóre leki i środki to:

 • Balsamy przeciwsłoneczne: Ci, których skóra jest zbyt wrażliwa na promienie słoneczne i są w trakcie leczenia wysypki policzkowej muszą stosować balsamy z faktorem przeciwsłonecznym min. 30, w celu ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB.
 • Unikaj słońca jak najwięcej. Wielu pacjentów z toczniem jest wrażliwych na słońce.
 • Kremy sterydowe: Stosowanie kremów steroidowych przepisanych przez lekarza, pomaga w zmniejszeniu stanu zapalnego związanego z wystąpieniem wysypki, a nawet mogą przynieść ulgę od swędzenia. Takie kremy mogą powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych i należy stosować je na twarzy zachowując ostrożność.
 • Leki: Niesteroidowe leki, które są zarówno przeciw-malaryczne i przeciwzapalne są przepisywane w celu leczenia wysypki policzkowej. Ponadto leki modyfikujące przebieg choroby reumatycznej (DMARDs) i leki immunosupresyjne są zalecane przy ciężkiej wysypce policzkowej. Pomagają w leczeniu choroby, a także zapobiegają jej nawrotom
 • Alternatywne domowe środki kojące skórę: Oprócz tych leków, można również traktować wysypkę policzkową w domu przez stosowanie witaminy E oleju, oliwy z oliwek, oleju z dorsza, a nawet szczypty sody oczyszczonej na obszarze zagrożonym, ponieważ zmniejsza to podrażnienia i ból. Można wziąć kąpiel z wykorzystaniem płatków owsianych w ciepłej wodzie i można także zastosować świeży żel aloesowy na obszarze zagrożonym, tak aby umożliwić szybkie i skuteczne gojenie wysypki.

 

Porady odnośnie zapobiegania


Ponieważ te wysypki atakują skórę, sens ma tylko chronienie jej przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, a także przed światłem fluorescencyjnym. Te cztery główne zasady, które minimalizują ekspozycję na słońce, mogą pomóc w zapobieganiu i zmniejszeniu wielu dolegliwości, które mogą pogorszyć wysypkę u osób z nadwrażliwością.