Nie palenie papierosów w toczniu

Dla ludzie, którzy mają toczeń, nie palenie papierosów jest ważne z wielu powodów. Oczywiste jest to, że „łatwiej powiedzieć, niż zrobić”, ponieważ zawarta w papierosach nikotyna jest substancją silnie uzależniającą. Ludzie uzależnieni od palenia mają ogromne problemy w momencie chęci odstąpienia od nikotyny, a także mają problemy z zaprzestaniem ruchów behawioralnych i działań związanych z samym aktem palenia. Jednak palacz papierosów musi zdać sobie sprawę, jak ważne jest rzucenie palenia.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Przykładowo, przeprowadzone w tej kwestii badania wykazały, że gdy palacze papierosów przestali palić papierosy po pierwszym zawale serca, zmniejszyły się tym samym szanse na uzyskanie kolejnego ataku serca o pięćdziesiąt procent w już w pierwszym roku. Dwa lata po zaprzestaniu palenia, ich szanse na wystąpienie ataku serca były już takie same, jak w przypadku kogoś, kto nigdy nie palił papierosów. Dlatego też rzucenie palenia naprawdę może stanowić ogromną różnicę w zdrowiu ludzi, którzy znajdują się w grupie wysokiego ryzyka pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych (a więc takich, jak osoby, które mają toczeń).

Współcześnie istnieje wiele różnych dostępnych metod, stworzonych po to, aby rzucić palenie. Połączenie modyfikowanej terapii behawioralnej z użyciem leków zmniejszających chęć zapalenia wykazuje najwyższy wskaźnik sukcesu dla udanej próby zerwania z nałogiem. Specjalne programy modyfikacji zachowań są zazwyczaj dostępne w większości szpitali. Istnieje też coraz więcej takich programów dostępnych w Internecie. Leki stosowane w celu zmniejszenia chęci do palenia obejmują: wareniklinę (Chantix), bupropion (Zyban i Wellbutrin) oraz zamienniki nikotyny (w postaci plastrów, gum, pastylek, a nawet inhalatorów). Aby sprawdzić, które leki mogą być najlepsze do rzucenia palenia dla Ciebie, należy skonsultować się z lekarzem.