Niedokrwistość powstała z powodu niewydolności nerek w toczniu

Anemia często pojawia się u osób, których nerki nie pracują prawidłowo. Kiedy wystąpi przypadek zaburzenia czynności nerek, nazywa się go niewydolnością nerek lub przewlekłą chorobą nerek. Lekarze diagnozują niewydolność nerek poprzez wykrycie w badaniu krwi niższej niż normalnie szacowanej szybkości przesączania kłębuszkowego (eGFR) lub zmniejszenie klirensu kreatyniny w próbce moczu w ciągu dwudziestu czterech godzin od jej pobrania. Niewydolność nerek oznacza, że ​​nerki nie są tak skuteczne w usuwaniu substancji toksycznych w stosunku do krwi w nerkach ludzi bez problemów w obrębie tego narządu.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Najczęstszymi przyczynami niewydolności nerek są cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, a także starzenie się. Ludzie, którzy mają toczeń, mogą mieć nerki, które nie działają prawidłowo. Ponadto, u czterdziestu do pięćdziesięciu procent pacjentów z toczniem rozwinie się zapalenie nerek oraz inne powikłania, które również mogą powodować zaburzenia czynności nerek. W związku z tym, u wielu pacjentów z toczniem wykrywa się obecność przewlekłej choroby nerek. Nerki wydzielają ważny hormon – zwany erytropoetyną – który przechodzi do krwiobiegu i szpiku kostnego. Erytropoetyna pobudza szpik kostny do produkcji erytrocytów.

Kiedy u kogoś rozwija się choroba nerek, produkcja erytropoetyny często jest zmniejszona. W następstwie szpik kostny zaczyna produkować mniej czerwonych krwinek, co z kolei powoduje niedokrwistość. Jeśli poziom hemoglobiny w badaniach krwi wynosi 11 g / dl lub więcej, leczeniu tego typu anemii nie jest konieczne. Jednakże, jeżeli jest on mniejszy od tego poziomu, zwłaszcza w przypadku wystąpienia problemów takich jak zmęczenie, to korzystne mogą być leki z erytropoetyną: takie, jak Aranesp, Procrit lub Epogen. Te leki są wstrzykiwane pacjentowi w gabinecie lekarskim.