Niedokrwistość z niedoboru żelaza w toczniu

Żelazo jest minerałem i bardzo ważnym składnikiem przenoszącym tlen w hemoglobinie – można go odnaleźć w czerwonych krwinkach. Ludzie, którzy nie mają wystarczającej ilości żelaza nie są w stanie wytwarzać wystarczającej ilości hemoglobiny w krwinkach czerwonych i tym samym są podatni na anemię. Najczęstszą przyczyną niedoboru żelaza jest utrata krwi, ponieważ zawiera ona hemoglobinę – krwinki czerwone zawierają duże ilości żelaza. Jak dotąd najbardziej rozpowszechnioną przyczyną utraty krwi jest menstruacja.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Toczeń u kobiet występuje zwykle w wieku rozrodczym, często kobiety te mają niedokrwistości z niedoboru żelaza spowodowaną utratą krwi podczas ich cykli miesiączkowych.

Drugim najczęstszym powodem jest krwawienie w przewodzie pokarmowym. Na przykład, wrzodów w żołądku może powodować wyciek krwi. Polipy, które są nieprawidłową tkanką wewnątrz jelit, mogą także krwawić. Co ważniejsze, rak jelita grubego może powoli uwalniać krew i spowodować niedobór żelaza niedokrwistość. Mniej częstą przyczyną niedoboru żelaza jest zespół złego wchłaniania, kiedy chory nie wchłania żelaza z pożywienia.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Określenie problem wchłaniania, może wystąpić w „celiakii” lub „nadwrażliwości na gluten”. Stanowi to problem, ponieważ gluten (który znajduje się w pewnych produktach zbożowych, takich jak pszenica) powoduje alergiczną reakcję wewnątrz jelit, powodując zaburzenie wchłaniania wiele składników odżywczych. Leczenie jest proste – należy unikać produktów, które zawirają gluten glutenu.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza najczęściej powoduje, że czerwone krwinki, są mniejsze niż normalnie – ta choroba nazywana jest niedokrwistość mikrocytarna. Badania żelaza w niedokrwistości z niedoboru żelaza zazwyczaj wykazuje obniżony poziom żelaza w surowicy krwi, niski poziom ferrytyny.

Oprócz powodowania zwykle objawów niedokrwistości, takie jak zmęczenie, niedobór żelaza może czasem spowodować stan zwany sztuczny głód. „Sztuczny głód” jest terminem medycznym opisujący głód i chęć jedzenia substancji, które nie mają wartości odżywczych. Na przykład ludzie, którzy mają niedobór żelaza mogą mieć ochotę zjeść glinę lub częściej, łaknienie jeść chcą spożywać lody.

Leczenie niedoboru żelaza jest wykonuje się za pomocą suplementów żelaza, które można kupić bez recepty. Żelazo wchłania się najlepiej, gdy przyjmowane jest na pusty żołądek, ponieważ kwas pomaga w absorpcji. Dlatego najlepiej jest brać suplement żelaza, który ma witaminę C (co zwiększa kwasowość żołądka) oraz do podając na pusty żołądek. Jeśli ktoś, kto ma niedobór żelaza oraz ma trudność w zwiększenie poziomu żelaza lub poprawie morfologii krwi, z czasem konieczne może być podanie dożylnie płynów zawierających żelazo podawanych w gabinecie lekarskim.

Ponieważ niedobór żelaza może występować z powodu krwawienia gdzieś w przewodzie pokarmowym, lekarz może wykonać endoskopię przez usta aby zajrzeć do przełyku i żołądka lub za pośrednictwem kolonoskopii aby zajrzeć do okrężnicy.

Procedury te są zwykle zalecane dla każdego, kto ma jakiekolwiek objawy, które wskazują na potencjalne problemy w przewodzie pokarmowym, takie jak nudności, niestrawność, ból brzucha, biegunka, zaparcia lub krew w kale. Są one również przydatne, jeżeli występują niespecyficzne objawy, takie jak: niewyjaśniona utrata masy ciała.