Nowotwory sutków, jajników i rak macicy i toczeń

Istnieją potwierdzone badaniami dowody na to, że nowotwory wrażliwe na estrogen (rak piersi, jajników i macicy [endometrium]) mogą faktycznie występować rzadziej u kobiet z toczniem. Jest to interesujące, ponieważ toczeń jest choroba napędzaną hormonami kobiecymi, a ludzie, którzy mają toczeń, mogą mieć różne poziomy hormonów płciowych w organizmie niż normalnie. Inną możliwą przyczyną zmniejszenia częstości pojawiania się tych nowotworów u kobiet z toczniem może być to, że często nie ma u nich hormonów estrogenowych (które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wspomnianych nowotworów).

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Lekarze są mniej skłonni do przepisywania hormonów kobietom, które mają toczeń, w celu kontroli poczęcia oraz w leczeniu objawów menopauzy (takich, jak uderzenia gorąca), w obawie, że hormony mogą zwiększyć aktywność choroby toczniowej. Dlatego statystyki te mogą po prostu odzwierciedlać zmniejszoną szybkość uzyskiwania tych nowotworów, ponieważ istnieje mniej kobiet, które mają toczeń, a które leczone są suplementacją hormonalną.

Ponadto, niektóre kobiety, które mają toczeń, przedwcześnie zaprzestają produkować komórki jajowe (zatrzymuje się u nich owulacja) z powodu stosowania leków, takich jak cyklofosfamid – preparaty te mają leczyć toczeń, ale jednocześnie powodują spadek poziomu estrogenów w organizmie. Ponadto, ryzyko zachorowania na raka sutka mogą zmniejszać niesteroidowe leki przeciwzapalne (takie, jak ibuprofen i naproksen), używane do minimalizacji bólu. Niemniej jednak, te nowotwory nadal występują u kobiet, które mają toczeń. Dlatego też nadal jest bardzo ważne, by kobiety regularnie przystępowały do zabiegów mammografii i wykonywały testy laboratoryjne na obecność nowotworów.