Objawy tocznia: od wysypki do objawu Raynauda

Definicja


Toczeń – to przewlekłe autoimmunologiczne zaburzenie, które powoduje stan zapalny i wywołuje wiele różnych objawów. Toczeń rumieniowaty układowy to  najczęstsza postać tego schorzenia, może potencjalnie obejmować każdy układ i narząd ciała.

Różnorodność symptomów, które może wywołać toczeń, może sprawić, że będzie trudny do odróżnienia od innej choroby. Innym powodem, dla którego choroba może być trudna do zidentyfikowania, jest to, że niektóre z jej najczęstszych objawów – takich jak zmęczenie, bóle głowy, bóle stawów, obrzęk i gorączka – występują również w wielu innych chorobach. Toczeń może naśladować reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia krwi, fibromialgię, cukrzycę, problemy tarczycy i wiele innych chorób.

 

Objawy odróżniające toczeń


Jednym z typowych wczesnych symptomów, które mogą wskazywać na tocznia, jest światłoczuła wysypka, co oznacza wysypkę, która rozwija się w odpowiedzi na ekspozycję na słońce, szczególnie na twarzy i ramionach. Inne wczesne objawy to niewyjaśniona gorączka i ból, obrzęk i sztywność wielu stawów. Komplikacje, takie jak zapalenie błony śluzowej otaczającej płuca lub serce, mogą również wystąpić we wczesnym stadium choroby.

Innym wczesnym powikłaniem może być zapalenie nerek lub toczniowe zapalenie nerek. Jeśli zauważysz te objawy lub połączenie tych objawów i nie można ich wytłumaczyć inną chorobą, o których wiesz, skontaktuj się z lekarzem, aby je skontrolować.

Jeden główny typ tocznia czyli – skórny toczeń rumieniowaty, jest ograniczony do symptomów skóry. To znaczy, że ludzie ze skórnym toczniem, mają chorobę która nie postępuje i nie przekształca się w układowego tocznia rumieniowatego. Ludzie z toczniem skórnym najczęściej mają wysypkę tarczową. Wygląda jak okrągłe, uniesione, czerwone łaty i może powodować blizny.

Innym podtypem skórnego tocznia jest podostry skórny toczeń, a  chorzy mają łuszczące się, czerwone uszkodzenia, które zwykle nie pozostawiają blizn i nie swędzą.

 

Inne wczesne objawy tocznia


Zmęczenie – przynajmniej połowa ludzi z toczniem doświadcza zmęczenia. Zmęczenie może być spowodowane samą chorobą lub związaną z nią depresją, lękiem, brakiem ruchu i problemami ze snem. Ponieważ ludzie z toczniem muszą unikać ekspozycji na słońce, mogą mieć niski poziom witaminy D, który może przyczynić się do zmęczenia. Leczenie tocznia może również odgrywać rolę.

Zmęczenie jest ważnym objawem. Bez względu na przyczynę, zmęczenie może negatywnie wpłynąć na jakość życia.

Gorączka – niewyjaśniona gorączka jest innym powszechnym symptomem tocznia. Czasami gorączka jest związana z zaostrzeniem tocznia. Niektóre leki na toczeń mogą zwiększać ryzyko infekcji, co może również wywołać gorączkę.

Ból i sztywne stawy – zapalenie związane z toczniem może powodować sztywność, obrzęk, ból i ciepło stawów, najczęściej w palcach, dłoniach, łokciach i kostkach. Dla wielu osób ból stawów jest jednym z pierwszych objawów choroby.

Zespół Raynauda – jest stanem, w którym małe naczynia krwionośne palców rąk i nóg kurczą się, ograniczając krążenie. Ludzie z zespołem Raynauda są niezwykle wrażliwi na niskie temperatury i w takich warunkach, często zauważają utratę cyrkulacji i utratę koloru w ich palcach. Zespół Raynauda wpływa na około jedną trzecią osób z toczniem i może powodować utratę koloru w palcach u rąk i nóg, które najpierw zmieniają kolor na niebieski, a następnie na czerwony.

Bóle głowy – ludzie z toczniem są dwa razy bardziej narażeni na migrenowe bóle głowy, w porównaniu z osobami bez choroby. Bóle są powszechnie znane jako toczniowe bóle głowy. Ludzie z zespołem Raynauda częściej cierpią na bóle głowy. Bóle głowy mogą być również spowodowane stanem zapalnym naczyń krwionośnych, zwanym zapaleniem naczyń.

Pył w jamie ustnej lub nosowej – rany w jamie ustnej lub nosie mogą powstawać pojawienie się płynu u około jednej czwartej osób z toczniem.

Wypadanie włosów – zapalenie skóry związane z toczniem może czasami doprowadzić do utraty włosów. Kiedy toczeń jest leczony, włosy mogą odrosnąć. Jednak wysypka tarczowata może powodować blizny skóry głowy, powodując trwałą utratę włosów. Niektóre leki stosowane w leczeniu tocznia mogą również powodować wypadanie włosów, choć czasami jest to tylko tymczasowy efekt.

 

Późniejsze symptomy, które mogą wyniknąć z powikłań tocznia


Zapalenie nerek – zapalenie nerek jest jednym z najczęstszych powikłań tocznia. Ludzie z toczniowym zapaleniem nerek są bardziej zagrożeni rozwojem schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej dializy lub przeszczepu. Objawy tego stanu obejmują wysokie ciśnienie krwi, obrzęk rąk, stóp, nóg i okolicy wokół oczu i zmiany w oddawaniu moczu, takie jak zauważanie krwi lub piany. Często pojawia się konieczność częstszego chodzenia do łazienki lub bólu lub kłopotów z oddawaniem moczu.

Choroby krwi – toczeń może też powodować problemy z krwią, włączając w to niedokrwistość lub niską liczbę czerwonych krwinek. Niedokrwistość może powodować objawy, takie jak osłabienie i zmęczenie. Małopłytkowość jest kolejnym zaburzeniem krwi, które może się rozwinąć w wyniku przebiegu tocznia, co skutkuje mniejszą liczbą płytek krwi. Objawy trombocytopenii mogą obejmować łatwe powstawanie siniaków, krwawienie z nosa i wybroczyny, gdy krew pojawia się pod skórą.

Miażdżyca – miażdżyca tętnic lub zatykanie tętnic może rozwinąć się u ludzi z toczniem. Może to powodować ból w klatce piersiowej i zwiększać ryzyko udaru, zawału serca i niewydolności serca.

Zapalenie osierdzia – zapalenie osierdzia, które otacza serce, może być wczesnym powikłaniem tocznia. Objawy to ostry ból w klatce piersiowej i duszność. Przewlekłe stany zapalne mogą uszkodzić tkankę serca, utrudniając pompowanie krwi przez serce.

Zapalenie mięśnia sercowego – zapalenie serca, zwane zapaleniem mięśnia sercowego, może powodować ból w klatce piersiowej. Inne objawy to niewyjaśnione szybkie lub nieregularne bicie serca.

Zapalenie opłucnej i wysięk opłucnowy – zapalenie wyściółki otaczającej płuca lub zapalenie opłucnej może także wystąpić u osób z toczniem. Może to powodować objawy, takie jak ból w klatce piersiowej i duszność. Ból może się nasilić, kiedy chory bierze głęboki oddech, kicha, kaszle lub śmieje się. Wysięk opłucnowy lub płyn w okolicy serca i płuc może również pojawić się i może powodować duszność lub ból w klatce piersiowej.

Infekcja ośrodkowego układu nerwowego – zapalenie ośrodkowego układu nerwowego może powodować zmieszanie, drgawki i psychozy. Może przyczynić się do zwiększonego ryzyka depresji, bólu głowy i udaru, a także problemów z widzeniem u osób z toczniem.

Poronienie i poród przedwczesny – kobiety z toczniem mają wyższe ryzyko poronienia i przedwczesnej porodu. Kobiety w ciąży z toczniem również mają wyższe ryzyko stanu przedrzucawkowego lub wysokiego ciśnienia krwi.