Objawy tocznia u mężczyzn

Toczeń, przewlekła choroba autoimmunologiczną, jest zwykle uważany za chorobę kobiecą, ale faktem jest, że mężczyźni też mogą chorować.

Chociaż prawie dziewięćdziesiąt procent osób z rozpoznaniem tocznia to kobiety w wieku 15-45, mężczyźni nie powinni lekceważyć możliwości, że oni też mogą ją mieć.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Jeśli nadal nie jesteś przekonany, że toczeń to nie tylko choroba kobieca, oto kilka liczb, na które warto zwrócić uwagę : 1,5 mln Amerykanów cierpi na toczeń, oznacza to, że około 150 tysięcy mężczyzn ma toczeń To prawie dwukrotna łączna liczba osób w. Stanach Zjednoczonych z dystrofią mięśniową (około 50.000 osób ma dystrofię mięśniową w USA) oraz z mukowiscydozą (30.000 osób ma mukowiscydozę w USA). Nie negujemy ciężkości tych dwóch chorób, ale ważne jest, aby uświadomić sobie, jak wielu ludzi jest dotkniętych toczniem. Są to rzeczywiście zdumiewające statystyki, które są trudne do zignorowania.

Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni szukają pomocy lekarskiej rzadziej niż kobiety. Tradycyjna męska kultura promuje bagatelizowanie objawów i podejście, że ból jest słabością. przekonaniu, że mężczyźni mają być silne i każdy wyzwaniem do tego przekonania, idzie z bardziej tradycyjnymi ideami męskości. Faktem jest, że jeśli ktoś jest naprawdę świadomy swojego ciała, może określić różnicę pomiędzy zwykłym bólem, a nowymi i różnymi objawami. Mężczyzna powinien być w stanie potwierdzić potrzebę poszukiwania pomocy lekarskiej.

Objawy tocznia u mężczyzn


Oto krótka lista typowych oznak i objawów tocznia u mężczyzn:

 • Mózg i układ nerwowy: Trwałe i nietypowe bóle głowy, utrata pamięci, lub zdezorientowanie
 • Płuca: toczeń może uszkodzić płuca poprzez zapalenie opłucnej i zapalenie płuc lub zator tętnicy płucnej, powodując duszność i ból w klatce piersiowej z głębokim oddychaniem.
 • Nerki: Około połowa pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym (SLE) manifestuje jakąś formę zapalenia nerek. To zapalenie może prowadzić do niewydolności nerek, ale jak większość objawów tocznia, wpływ na nerki jest dość zmienny i trudny do przewidzenia. Zwiększona ilość białka w moczu, obrzęk stóp i nóg, i wysokie ciśnienie krwi mogą wskazywać na ograniczenie pracy nerek.
 • Oczy: toczeń może uszkodzić nerwy i naczynia krwionośne w oku, co prowadzi do stanu suchych lub spuchniętych oczu i zwiększa wrażliwość na światło.
 • Usta: owrzodzenia wewnątrz jamy ustnej są częstym objawem tocznia.
 • Skóra: Toczeń może powodować wysypki skórne, znane ze swojego charakterystycznego kształtu motyla na twarzy, zazwyczaj na policzkach i grzbiecie nosa. Te wysypki mogą pogarszać się po opalaniu. Może także wystąpić pokrzywka lub owrzodzenia, które również nasilają się podczas ekspozycji na słońce. Nagła i niewyjaśniona utrata włosów może również oznaczać, toczeń, ale jest objawem łatwo ignorowanym przez mężczyzn, którzy zakładają, może to być normalną częścią procesu starzenia.
 • Palce u rąk i nóg, czubka nosa: Jeśli twoje palce stają się białe lub niebieskie podczas ekspozycji na zimno albo podczas sytuacji stresowych, może to być spowodowane przez zwężenie drobnych naczyń krwionośnych w tych obszarach. Nazywa się to zjawisko Raynauda lub zespół Raynauda, stan ściśle związane z toczniem.
 • Żołądek i trawienie: Toczeń może powodować lub nasilać wrzodziejące zapalenie okrężnicy, zapalenie trzustki, czy schorzenia wątroby, co powoduje nudności, wymioty, nawracające i uporczywe bóle brzucha, infekcje pęcherza i występowanie krwi w moczu.
 • Nogi, stawy i stopy: trwałe bóle stawów i obrzęki są częstym objawem tocznia. Nogi i stopy mogą puchnąć. Objawy te podobne są do reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), powszechnej choroby pokrywającej się z toczniem.
 • Zmęczenie i niewyjaśnione gorączki.

toczeń lub SLE prezentuje się podobnie u mężczyzn i kobiet, choć istnieje kilka objawów, które są częstsze u mężczyzn, niż u kobiet. Niektóre z tych objawów to:

 • Zapalenie opłucnej: Zapalenie worka otaczającego płuca, powodujące duszność i ból w płucach.
 • Toczniowe zapalenie nerek: krew w moczu, obrzęk nóg i stóp lub wysokie ciśnienie krwi może sygnalizować choroby nerek.
 • Toczeń krążkowy: Poszukaj czerwonawej, łuszczącej skóry, wysypki lub innych, które mogą pogorszyć się wraz z ekspozycją na słońce.
 • Niedokrwistość hemolityczna: To jest z niszczenie krwinek czerwonych i może powodować objawy takie jak zawroty głowy, bóle głowy, zimno w dłoniach i stopach, bladość skóry i ból w klatce piersiowej.
 • Antykoagulant toczniowy : może nie być żadnych objawów, ale możliwe są zakrzepy w nogach lub płucach, a nawet udar mózgu.
 • napady

 

Znasz swoje ciało, wiesz, co jest normalne, a co nie jest. Jeśli jesteś mężczyzną, a występują niezwykłe zmęczenia, osłabienie lub ospałość, regularnie przyjmujesz spore dawki przeciwbólowych leków bez recepty na bóle mięśni i stawów (długotrwałe stosowanie może uszkodzić wątrobę), zauważysz jakieś dziwne wysypki lub wysoką wrażliwość na światło, należy poświęcić trochę czasu, aby skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Możesz mieć obawy o to, co diagnoza tocznia może oznaczać dla twojej przyszłości, finansowego dobrobytu oraz dla bezpieczeństwa twojego i twojej rodziny. Są to normalne obawy, ale nie powinno to zniechęcać cię do szukania pomocy lekarskiej. Sprostanie diagnozie tocznia nie jest łatwe, ale konsekwencje nie otrzymania terminowej diagnozy mogą być groźne dla życia.

Reumatolog jest zazwyczaj lekarzem podstawowej opieki dla pacjentów z toczniem, więc jeśli bóle stawów i mięśni to tylko niektóre z objawów, może to być doskonały punkt wyjścia. Zaproponuj aby toczeń został wzięty pod uwagę w diagnozie i bądź uzbrojony w swoją historię medyczną, listę objawów i ich częstość. Prowadzenie małej dokumentacji medycznej może zidentyfikować objawy i wzorce, które mogą pomóc lekarzowi postawić diagnozę i pomóc w rozpoznawaniu, co może wyzwalać ataki tocznia.