Otrzewna i toczeń

Zawartość brzucha – jest otoczona specjalnym „workiem”, zwanym otrzewną. Otrzewną można porównać do osierdzia obejmującego serce i opłucnej otaczającej płuca. Te worki smarowe zbudowane są z tak zwanej błon surowicznych (formą liczby pojedynczej jest błona surowicza).

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Toczeń często może spowodować zapalenie błon surowicznych organizmu do takiego stopnia, że ​​są one uważane za jedno z kryteriów klasyfikacyjnych tocznia, jak to opisano w punkcie pierwszym. Przeprowadzone do tej pory badania pokazują, że aż do siedemdziesięciu procent osób z toczniem miało zapalenie otrzewnej w pewnym momencie w swoim życiu. Jednakże, stan ten często nie jest określony przez lekarza ze względu na niespecyficzne objawy choroby – znaczy to, że objawy zapalenia otrzewnej wywołane przez toczeń mogą być podobne do objawów spowodowanych przez inne warunki).

Zapalenie otrzewnej zwykle powoduje uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. W rzadkich przypadkach może powodować zwiększenie ilości płynu w jamie brzusznej (tak zwane wodobrzusze). Lekarze zwykle traktują chorobę sterydami i innymi lekami immunosupresyjnymi. Jednakże, u osób z toczniem istnieją inne ważne potencjalne przyczyny pojawienia się wodobrzusza, w tym choroba nerek, choroba serca, choroba wątroby i enteropatia z utratą białek. Dlatego też, jeśli lekarz zauważy wodobrzusze u kogoś, kto ma toczeń, musi on wziąć pod uwagę wszystkie te możliwe przyczyny.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

1. Błona surowicza otaczająca zawartość brzucha nazywana jest otrzewną. Podczas przebiegu tocznia może pojawić się stan zapalny, który spowoduje zapalenie otrzewnej.

2. Chociaż z przeprowadzonych autopsyjnie badań wynika, że ​​siedemdziesiąt procent chorych na toczeń wykazuje dowody zapalenia otrzewnej w trakcie ich życia, to schorzenie jest rzadko diagnozowane przez lekarzy – najprawdopodobniej z powodu niespecyficznych objawów, które powoduje.

3. Zapalenie otrzewnej należy rozważyć u każdej osoby cierpiącej z powodu tocznia, która ma bóle brzucha. Omawiane schorzenie traktuje się stosowaniem u pacjenta terapii sterydami.