Otyłość oraz toczeń

Otyłość jest coraz częstszą chorobą ludzi dorosłych w Europie i uważa się, że około 20% ludzi jest otyłych. Zbytnia nadwaga może być szkodliwa dla zdrowia ale stwarza jeszcze większe zagrożenie dla kobiet z toczniem. Jeśli jesteś kobietą i chorujesz na toczeń oraz borykasz się z otyłością możesz mieć bardzo poważne problemy zdrowotne. Należy pamiętać że otyłość to dodatkowy ciężar ciała szczególnie dla chorych z toczniem.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Ostatnie badania sugerują, że kobiety z toczniem u których BMI jest wyższe niż 27 mają dużo trudniejsze objawy chorobowe niż kobiety szczupłe ponieważ u wielu osób z toczniem objawy leczy się za pomocą sterydów. Leki te mogą dodatkowo zwiększyć masę ciała co w efekcie powoduje kolejne zwiększenie masy ciała.

Badania wykazują że otyłe kobiety są mniej aktywne w ciągu dnia co dodatkowo zwiększa objawy choroby są bardziej narażone na niepełnosprawność jest mniej prawdopodobne aby znalazły one zatrudnienie.

Wraz z otyłością zwiększa się ryzyko zachorowania na następujące choroby

– cukrzyca typu 2
– wysoki cholesterol
– nadciśnienie
– choroby serca
– problemy z oddychaniem
– poronienia

Otyłość z reguły powoduje, że trudniej leczy się toczeń z wielu względów. Przede wszystkim poprzez mniejszą aktywność fizyczną, unikanie pływania czy dietę. Ponieważ nie ma dla osób z toczniem specyficznej diety ważne jest aby otyłe kobiety przyjmowały zbilansowaną dietę złożoną z owoców warzyw oraz produktów pełnoziarnistych i chudego białka. Powinien być to być pierwszy krok do zmiany stylu twojego życia 0 zmiana diety oraz plan ćwiczeń.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby