Palenie papierosów w toczniu

Palenie papierosów – jest główną przyczyną pojawienia się miażdżycy. Palenie powoduje nagromadzenie blaszek w tętnicach wraz ze związanymi z nią problemami zawałów serca i udarów mózgu. Może to nastąpić z powodu palenia papierosów nawet przy nieobecności innych czynników ryzyka, takich jak wysoki poziom cholesterolu i wysoki poziom ciśnienia krwi. Papierosy zawierają wiele szkodliwych substancji. Te niebezpieczne chemikalia mają bardzo głęboki negatywny wpływ na organizm.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Palenie papierosów powoduje, że poziom cholesterolu staje się nieprawidłowy, co prowadzi do możliwości pojawienia się miażdżycy naczyń krwionośnych. Palenie papierosów bezpośrednio uszkadza również naczynia krwionośne organizmu, ułatwiając miażdżycy zainfekowanie osłabionych tętnic. Ponadto, palenie zwiększa poziom homocysteiny we krwi (zostanie to dokładniej omówione poniżej), co również jest związane z miażdżycą tętnic.

Papierosy zawierają przy okazji nikotynę – jest to substancja chemiczna, która powoduje, że naczynia krwionośne organizmu są uciskane. Te obszary zwężonych od nikotyny tętnic w dalszym stopniu zmniejszają dopływ krwi do ważnych części ciała (na przykład do mózgu, serca i nerek). Nikotyna zwiększa przy okazji częstość akcji serca. Komórki mięśniowe podczas szybszego bicia serca wymagają większej ilości tlenu i substancji odżywczych, których zablokowane tętnice mogą nie być w stanie im dostarczyć. Może to potencjalnie spowodować dławicę piersiową lub zawał serca.