Podostry toczeń rumieniowaty skórny

Podostry toczeń rumieniowaty skórny (PoTRS) występuje w dwóch formach. Jedna wygląda jak czerwone, łuszczące się plamy, wyglądające prawie jak łuszczyca. Taki typ wysypli nazywany jest albo psoriasiformą PoTRS, albo grudkową formą PoTRS (obydwa określenia odnoszą się do tego samego schorzenia). Inna forma SCLE przejawia się jako czerwonawo-kolorowa, pierścieniowata wysypka, zwana pierścieniową lub policykliczną SCLE. Jednym z potencjalnych sposobów rozróżnienia tych dwóch form jest to, że ludzie, którzy mają pierścieniową (policykliczną) formę SCLE wydają się mieć łagodniejszy toczeń i mniej prawdopodobne jest u nich, że w chorobę zaangażują się również nerki lub mózg.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Obraz PoTRS zawsze pogarsza się z narażeniem na działanie światła. W literaturze medycznej odnotowano nawet przypadek jego wystąpienia w wyniku oddziaływania lasera maszyny kserograficznej. Wielu ludzi, którzy chorują na podostry toczeń, wykazuje pozytywne wyniki badań na obecność u nich przeciwciał anty-SSA (omówionych w Rozdziale 4), a ich wysypka może być czasami spowodowana lub pogłębiona przez niektóre leki. Przykładowo, niektóre leki obniżające ciśnienie krwi (takie, jak leki moczopędne, blokery kanału wapniowego, beta-blokery i inhibitory ACE) mogą powodować ten rodzaj wysypki. Dlatego, jeśli ktoś zaczął przyjmować którykolwiek z tych leków nawet rok przed pojawieniem się wysypki, zazwyczaj dobrym pomysłem jest zatrzymanie zażywania leku i obserwacja, czy wysypka znika. Niestety, leczenie farmakologiczne tego typu wysypki może spowodować powstanie trwałych przebarwień skóry, wyglądających jak ciemne plamy na jasnych obszarach.

Podostry skórny toczeń rumieniowaty, forma pierścieniowa, zlokalizowany w dolnej części nogi, w dość nietypowym miejscu. Należy pamiętać, że większość ludzi, którzy mają toczeń podostry, nie miewa wysypki, która miałaby formę aż tak pierścieniowatą, rozchodzącą się od jednego punktu i wyglądającą – jak w tym konkretnym przypadku – jak „oko byka”. Bardzo często pojawiają się za to mniejsze obszary zmian w kształcie pierścienia (jak w postaci pierścieniowej) lub łuszczące się, czerwone plamy (jak w postaci grudkowej).

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Podczas, gdy wszyscy pacjenci, którzy mają ostry toczeń albo toczeń układowy, tylko pięćdziesiąt procent ludzi chorujących na SCLE cierpi również z powodu rozwijającego się u nich toczeń. Ponadto, nasilenie tocznia ma ogólnie tendencję do przyjmowania łagodniejszej formy u pacjentów z toczniem, którzy nie mają podostrego rodzaju tocznia.Toczeń ogólnie wydaje się mieć mniej ciężki przebieg u osób z PoTRS. Czasem mogą wystąpić także ciężkie przypadki tocznia (takie, jak umiejscowienie choroby w mózgu i nerkach), ale najczęściej występują one u osób z grudkowym typem (lub typem psoriasiform) PoTRS.