Pojawienie się skrzepów krwi ze względu na obecność przeciwciał antyfosfolipidowych

Po porodzie, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi u kobiet, które są pozytywne dla obecności przeciwciał antyfosfolipidowych. Po urodzeniu dziecka, powszechne jest ograniczenie chodzenia przez kobietę i przyjmowanie bardziej siedzącego trybu życia. Ten spadek aktywności jest pierwszym czynnikiem, który zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się skrzepów krwi w żyłach kończyn dolnych, gdy przeciwciała antyfosfolipidowe są obecne u kobiety.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Skrzepy krwi, o których tutaj mowa, obejmują zakrzepicę żył głębokich (DVT), powstałą przez skrzepy krwi tworzące się w żyłach nóg, oraz zator płucny (PE), powstały przez skrzepy krwi przemieszczające się i udające do płuc, tworząc sytuację potencjalnie śmiertelną. Wielu ekspertów zaleca, aby kobiety, które wymagają podawania leków przeciwzakrzepowych w czasie ciąży z powodu zespołu przeciwciał antyfosfolipidowych, kontynuowały przyjmowanie tych leków przeciwzakrzepowych jeszcze przez co najmniej sześć tygodni po porodzie, aby zapobiec ryzyku powstawania zakrzepów. Jednak nie wszyscy eksperci są zgodni w tej kwestii, więc najlepiej jest opierać swoją decyzję czy leki przeciwzakrzepowe (takie, jak warfaryna i heparyna) powinny być stosowane po ciąży, czy też nie, na opinii reumatologa i położnika.

1. Kobiety, które mają aPL, który wcześniej spowodował poronienie w czasie ciąży, mogą być narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia u nich DVT lub PE w kilka tygodni po porodzie.

2. W tym okresie czasu (około pierwszych sześciu tygodni po porodzie) należy rozważyć kontynuowanie przyjmowania heparyny lub warfaryny. Jednak nie wszyscy lekarze są zgodni w tej kwestii.