Potencjalne działania uboczne zażywania raloksyfenu

Raloksyfen jest jednym z najlepiej tolerowanych leków przeciwko osteoporozie. Bardzo niewiele kobiet będzie musiało zatrzymać przyjmowanie leku z powodu pojawienia się działań niepożądanych. Chociaż większość leków może powodować reakcje alergiczne (takie, jak chociażby wysypka) i niestrawność, leczeni przeze mnie pacjenci rzadko kiedy zgłaszali mi te problemy pojawiające się z powodu przyjmowania raloksyfenu.

Najczęstsze problemy, które mogą się pojawić, to uderzenia gorąca i skurcze mięśni. Od dziesięciu do dwudziestu pięciu procent kobiet, które zażywają raloksyfen, mogą zaistnieć uderzenia gorąca (podobne do tych, które mogą wystąpić w okresie menopauzy). Zazwyczaj są to objawy łagodne i łatwo tolerowane. Jednakże, jeśli masz już niezależnie ataki gorąca, lek ten może być dla Ciebie niezbyt dobrym wyborem. U dziesięciu procent kobiet podczas przyjmowania raloksyfenu mogą rozwinąć się skurcze mięśni. W przypadku większości kobiet te objawy również wydają się być łagodne, ale czasami ich obecność może być na tyle niewygodna, by spowodować, że dana osoba będzie musiała przerwać kurację omawianym preparatem.

Bardzo ważnym potencjalnym efektem ubocznym zażywania raloksyfenu jest fakt, że może on zwiększać ryzyko pojawienia się potencjalnych zakrzepów krwi. Dlatego też kobiety, którzy są narażone na zwiększone ryzyko pojawienia się zakrzepów, nie powinny zażywać raloksyfenu. Dotyczy to również osób, które wykazują pozytywne wyniki dla obecności przeciwciał antyfosfolipidowych, oraz dla tych, które palą papierosy (palenie zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów), jak również dla każdego, kto miał zakrzepy naczyń kiedykolwiek wcześniej.