Potencjalne skutki uboczne zażywania teryparatydu

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi przyjmowania teryparatydu są bóle głowy, nudności oraz zawroty głowy. Zawroty głowy, jeśli występują, to wydają się pojawiać najczęściej przy pierwszych kilku dawkach leku, a następnie ustępują w czasie. Jednym z najważniejszych potencjalnych efektów ubocznych jest to, że zażywanie teryparatydu może potencjalnie zwiększyć poziom wapnia, dlatego też lekarz będzie chciał wykonać badanie krwi mierzące stężenie wapnia zaraz po uruchomieniu kuracji, aby upewnić się, że tak się nie stało.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały wpływ zażywania teryparatydu na zwiększone ryzyko pojawienia się nowotworu kości, zwanego osteosarcoma. Schorzenie pojawiło się u szczurów, którym był laboratoryjnie podawany teryparatyd. Jednakże, należy zauważyć, że kości szczurze i kości ludzkie różnią się między sobą. Kości szczurów rosną bowiem w ciągu całego życia zwierzęcia (w przeciwieństwie do kości ludzkich, które przestają rosnąć po zakończeniu okresu dojrzewania). Skutki zażywania teryparatydu mogą się więc znacznie różnić w przypadku aktywnych płytek wzrostowych kości szczurów w porównaniu do kości dorosłych ludzi, którzy nie mają tych rosnących fragmentów kości.

Ponadto, w badaniach na szczurach były stosowane o wiele wyższe dawki teryparatydu niż te stosowane u ludzi. Jak do tej pory, u ludzi przyjmujących teryparatyd wystąpiło kilka przypadków wzrostu kostniakomięsaków. Aby zmniejszyć potencjalne ryzyko takiego zdarzenia, FDA zaleca stosowanie teryparatydu u danego pacjenta tylko przez dwa lata. Dlatego też większość ekspertów od leczenia osteoporozy przepisuje swoim pacjentom zażywanie teryparatydu przez dwa lata, a następnie leczy ich za pomocą bisfosfonianów.