Problematyczne objawy tocznia

1. Nieswoiste wysypki mogą wystąpić u osób SLE w związku z chorobą, ale mogą one występować również w innych chorobach autoimmunologicznych.

2. Owrzodzenia w jamie ustnej i w nosie są jednymi z najczęstszych manifestacji SLE na obszarze skóry (patrz: skóra). Zmiany te są zazwyczaj bezbolesne, ale od czasu do czasu mogą być również bolesne. Do ich leczenia mogą być pomocne kremy sterydowe.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

3. Łysienie niekoniecznie powoduje wystąpienie blizn, a wiele leków skutecznie poprawia wygląd skóry głowy, sprawiając przy tym, że włosy odrastają. Podjęcie leczenia z związku z toczniem zazwyczaj przynosi ulgę w tych problemach, ale lekarz powinien za każdym razem rozważyć też inne możliwe przyczyny schorzrnia, takie jak: niedoczynność tarczycy, stosowanie sterydów, stres, starzenie się czy genetyka.

4. Z każdym problemem skóry należy iść do lekarza, by mógł on ustalić, czy zmiany pojawiły się ze względu na obecność SLE, czy może w związku z innymi obecnymi u pacjenta problemami zdrowotnymi.

5. Jeżeli na obszarach, które nie zostały wcześniej dotknięte wysypką towarzyszącą toczniowi (szczególnie w przypadku łydek) zaczynają rozwijać ciemne obszary skóry, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza, ponieważ może to być spowodowane hydroksychlorochiną (Plaquenil).

6. Oprócz odbywania regularnych wizyt u reumatologa, powinieneś rozważyć także konsultację u dermatologa w celu zapewnienia, że ​​otrzymujesz najlepszą możliwą pielęgnację skóry, jaka jest tylko możliwe.

7. Stosowanie kosmetyków (zwłaszcza zielonych, przyciemnianych podkładów kryjących zaczerwienienia), jak również noszenie kapeluszy i peruk może być bardzo pomocne w tuszowanie niektórych estetycznych problemów z toczniem.

8. Wszyscy ludzie, którzy mają SLE, powinni unikać tatuaży, ponieważ zwiększają one ryzyko zakażenia i wystąpienia tocznia skórnego.