Problemy mogące pojawić się po ciąży w toczniu

Stosowanie sterydów wprowadzanych do organizmu matki (takich, jak kortyzol i progesteron), sprawia, że w czasie ciąży część tych substancji może dostać się do płodu przez łożysko. Działanie tych sterydów może faktycznie zmniejszyć aktywność tocznia u niektórych matek, które mają toczeń podczas ciąży. Po porodzie, to źródło dodatkowych steroidów bywa zazwyczaj gwałtownie cofnięte. To powoduje nasilenie objawów tocznia do dwudziestu procent kobiet, które mają SLA po urodzeniu dziecka. Niektórzy eksperci od tocznia wspominają, że ich pacjentki chorujące na toczeń przyjmowały dodatkowe sterydy również po okresie ciąży, aby zapobiec pojawieniu się nasilonych objawów choroby toczniowej.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

1. U dwudziestu procent kobiet, które mają toczeń, mogą się rozwinąć gwałtowne zaostrzenia choroby w ciągu kilku pierwszych tygodni po urodzeniu dziecka. Dzieje się tak ze względu na nagłe odstawienie steroidów wydzielanych przez część płodową łożyska.

2. Nasileniu tocznia po okresie ciąży można potencjalnie zapobiec poprzez zażywanie dodatkowych dawek sterydów już po porodzie.