Problemy z erytrocytami (czerwonymi ciałkami krwi) w toczniu

Terminem medycznym dla określenia krwinek czerwonych jest słowo „erytrocyty”. Przedrostek „erytro” pochodzi od greckiego słowa, które oznacza „czerwony”. Zadaniem erytrocytów jest transportowanie hemoglobiny (specyficznego białka), które rozprowadza tlen do wszystkich komórek organizmu i jest niezbędne dla czynności organizmu.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Zmniejszona ilość erytrocytów nazywana jest anemią. Lekarz może zdiagnozować anemię poprzez rozpoznanie niskiego poziomu hemoglobiny i niskiego poziomu hematokrytu w badaniu morfologii krwi (CBC). Posiadania wystarczającej ilości czerwonych krwinek jest niezbędne do przenoszenia tlenu w całym organizmie. Mając anemię, może to potencjalnie spowodować różnego rodzaju problemy.

Niewielka niedokrwistość (hemoglobina jest większa niż 11 mg / dl) nie powoduje zwykle żadnych problemów. Jednak im dalej hemoglobina spadnie poniżej tej liczby, tym większe szanse, że będzie to przyczyną różnorodnych problemów. Znaczące jest również to, jak szybko niedokrwistość postępuje. Na przykład ktoś, kto miał anemię przez bardzo długi czas, na podstawie badania krwi może być uważany za osobę z ciężką niedokrwistością, ale w rzeczywistości nie czuje się on źle, ponieważ jego ciało najprawdopodobniej przyzwyczaiło się obecności anemii i nauczyło się rekompensować bieżącą niedokrwistość w inny sposób.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Z drugiej strony, początkowo łagodna anemia może rozwinąć się u kogoś bardzo szybko po utracie krwi (na przykład z powodu wrzodów żołądka). Ten ktoś może bardzo mocno odczuwać zmęczenie, chociaż jego niedokrwistość będzie łagodna. Objawy niedokrwistości mogą obejmować uczucie zmęczenia i duszności podczas wysiłku. U ludzi, którzy mają ciężką anemię, lub ludzi, którzy mają problemy z sercem lub płucami, mogą pojawić się poważne objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, duszność w spoczynku, zamroczenie, a nawet uczucie omdlenia.

Istnieje wiele powodów, dlaczego ludzie stają się anemiczni (w tym osoby, które mają toczeń). Bardzo ważnym jest, aby dowiedzieć się dokładnie, dlaczego dana osoba ma anemię, ponieważ leczenie niedokrwistości całkowicie zależy od jej przyczyny. Dlatego lekarz zwykle prosi pacjenta o dokonywanie większej ilości badań krwi (w celu diagnozy przyczyny niedokrwistości), gdy tylko stwierdzi on, że dana osoba ma anemię. Poniżej omówię bardziej powszechne przyczyny niedokrwistości w toczniu, w kolejności uzależnionej od względnej częstotliwości ich występowania.