Problemy ze śledzioną w toczniu

Śledziona jest narządem znajdującym się w lewej górnej części brzucha, poniżej żebra. Jest to ważna część układu immunologicznego, ponieważ usuwa to, co zostało zakwalifikowane do wydalenia przez przeciwciała. U czterdziestu pięciu procent osób, które mają SLE, śledziona może być powiększona. U takich osób często może być również rozbudowana wątroba.

Lekarz może zdiagnozować powiększoną śledzionę na podstawie badania fizykalnego lub za pomocą badania USG lub skanowania brzucha z innych powodów. Powiększona śledziona pojawia się w przebiegu wielu chorób i zwykle nie stanowi zbyt dużego problemu u większości pacjentów z toczniem.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Rzadkim odkryciem w tocznia jest wystąpienie stanu zwanego asplenią funkcjonalną. Termin ten jest w zasadzie używany do opisywania specyficznego stanu śledziony, która nie funkcjonuje prawidłowo. Pojawienie się tego schorzenia klasyfikuje pacjenta w grupie osób wysokiego ryzyka dla pojawienia się niektórych zakażeń, zwłaszcza z zakresu pneumokokowych i salmonelli. Przed małą do tej pory dostępność szczepionek przeciw pneumokokom, większość ludzi, którzy mieli toczeń, a u których rozwinęły się pneumokoki, zmarło z powodu rozwoju sepsy.

Lekarze mogą podejrzewać obecność tego schorzenia w oparciu o wyniki kilku badań, które mogą być widoczne pod mikroskopem. Przeprowadza się na przykład kompletne liczenie krwinek, potwierdzane następnie za pomocą testu medycyny nuklearnej, zwanego skanowaniem wątroby i śledziony (zwanego również jako scyntygrafia wątroby i śledziony). Ludzie, którzy mają toczeń wraz z asplenią funkcjonalną, absolutnie muszą zaszczepić się przeciwko pneumokokom, aby uniknąć możliwości pojawienia się u nich poważnych infekcji.