Przeciwciała antyfosfolipidowe w toczniu

Przeciwciała antyfosfolipidowe – są to przeciwciała skierowane przeciwko składnikom błon komórkowych zwanych fosfolipidy w pewnych komórkach białek krwi. Około 50% osób z toczniem posiada te przeciwciała w pewnym okresie czasu od rozpoczęcia diagnozy tocznia. Ludzie bez tocznia mogą mieć również posiadać przeciwciała antyfosfolipidowe.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu tocznia notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Najczęściej pojawiającym się przeciwciałem antyfosfolipidowym jest antykoagulant tocznia i przeciwciała antykardiolipinowe. Oba te przeciwciała bardzo często występują razem ale mogą być wykrywane również osobno. Inne przeciwciała antyfosfolipidowe obejmują anty-beta 2 glikoproteinę, anty-protrombinę, a „fałszywie pozytywne” test na kiłę. Podobnie jak inne przeciwciała zaangażowane w toczeń te przeciwciała również są skierowane przeciwko własnym strukturą ciała.

Obecność przeciwciał antyfosfolipidowych w toczniu oraz przeciwciał antykardiolipinowych u osoby chorej na toczeń wiążą się ze skłonnością do powstawania zakrzepicy skrzepy krwi. Skrzepy mogą utworzyć się w dowolnym organie w ciele powodują udar, zawał serca, zgorzel i inne poważne komplikacje. U osób z toczeniem zwiększone ryzyko krzepnięcia krwi niekoniecznie koreluje się z aktywnością choroby a więc obecność przeciwciał może powodować problemy nawet jeżeli toczeń wydaje się być wyleczony lub być w okresie remisji. Bardzo poważnym powikłaniem przeciwciał antyfosfolipidowych są skłonności do poronień oraz zakrzepica w żyłach i tętnicach głębokich, zmniejszona ilość płytek krwi, udar mózgu, przemijający atak niedokrwienny, zapalenie wsierdzia, zator płuc oraz niedociśnienie płucne.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

U wielu osób z zespołem antyfosfolipidowym na skórze pojawiają się wybroczyny czerwone lub fioletowe najczęściej pojawiają się na kończynach na ramionach oraz na nogach. Nie zawsze jednak tego typu wybroczyny są związane z zespołem antyfosfolipidowym trzeba pamiętać, że może być to objaw innego stanu chorobowego naczyń krwionośnych.